Okulların Açılması İle İlgili Kamuoyu Duyurusu

8 EYLÜL KAMUOYU DUYURUSU

KAMUOYUNA

Türkiye’de ilk Covid-19 vakasının tespit edildiği 11 Mart 2020 tarihinden bu yana Covid-19 pandemisi, ülkemizde her gün artarak devam etmektedir. Sürecin belirsizliği ile birlikte uygulanacak eğitim modelinin her fakültenin kendi inisiyatifine bırakılmış olması, diş hekimliği öğrencilerini psikolojik ve sosyal açıdan olumsuz etkilemektedir.

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı tarafından 04.09.2020 tarihinde yayımlanmış Yeni Korona Virüs Salgınında Eğitim Öğretim Süreçleri konulu son resmi yazı ile 2020-2021 eğitim öğretim yılı güz döneminde her üniversiteye kendi inisiyatifleri doğrultusunda bir eğitim modeli belirleme yetkisi tanınmıştır. Ancak bu uygulama ne yazık ki diş hekimliği fakülteleri için standardize bir eğitimin çok uzağındadır. Bu haklı endişemiz doğrultusunda, diş hekimliği fakültelerinde eğitim modelinin yüz yüze,hibrit,online fark etmeksizin öğrencilerin eşitliği için her yerde aynı kararların uygulanması ve tüm fakültelerde standart bir eğitimle devam edilmesi biz öğrencilerin en temel hakkıdır.

Ek olarak; vaka sayılarının her gün artarak devam ettiği şu dönemde kronik rahatsızlığı bulunan risk grubundaki arkadaşlarımızla beraber toplumda kontaminasyona yol açabilecek birçok diş hekimliği öğrencisi de bulunmaktadır. Bu durum Covid-19 enfeksiyonunun yayılımını artırabilecek bir tablodur. Bu sebeple; okulların açılması/klinik gruplarının fakülteye çağrılması durumunda diş hekimliği fakültelerinin kendi öğrencilerine gerekli tüm koruyucu ekipmanları temin etmesi hayati bir önem kazanmaktadır. İnsan sağlığının riskte olduğu bu dönemde eldiven, N95 maske, cerrahi önlük/tulum, siperlik gibi kullanılması zorunlu olan koruyucu ekipmanların her öğrenci için karşılanamayacağı konusunda endişe duymaktayız. Öğrencilerin gerekli enfeksiyon kontrol alt yapısı tamamen sağlandıktan sonra kliniklere alınmasının hem akademisyenlerimiz, hem biz öğrenciler hem de hastalarımızın sağlık güvenliği açısından çok önemli olduğuna inanıyoruz.
Kamuoyuna saygılarımızla.

08/09/2020

GENÇ DİŞ HEKİMLİĞİ DERNEĞİ
YÖNETİM KURULU

Dağıtım:
Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı
Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı
Yüksek Öğretim Kurulu

15 Mayıs Mah. Mustafa Kemal Bul. Ege Çarşısı No:155B P.K: 20150 Pamukkale/DENİZLİ
E-posta: [email protected]      Web: www.gdhder.org.tr

 

PDF Olarak İndir

Makaleye Yorum Yap