Trakya Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi

Diş Hekimliği

Trakya Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi

Üniversite hangi ilde bulunuyor?

Edirne

Üniversite statüsü nedir? (Devlet – Vakıf)

 Devlet Üniversitesi

Şehrin sosyal, kültürel, tarihi, turistik özellikleri nelerdir?.

Edirne, Türkiye’nin en batısında bulunan bir şehirdir. Türkiye’yi Avrupa’ya bağlayan Edirne; Tunca Meriç ve Arda Nehirlerinin birleşme noktalarının doğusunda ve Tunca Nehrinin bu noktada çizdiği eğrinin doğu ve güney doğusunda kuruludur .Yunanistan ve Bulgaristan’a komşudur. Tarih boyunca ilişkisinin olduğu Balkan ülkeleri coğrafyasının kültüründen de beslendiği için öğrenciler bu şehirde yabancılık çekmez. Bir çok önemli Balkan şehrine yakındır ve ulaşımı kolaydır. Türkiye’nin en büyük şehri olan İstanbul’a ise sadece 220 Km. uzaklığında olup otobüslerle 2,5 saate gidilmektedir. Edirne, 6.145 kilometrekarelik yüz ölçümüne sahip  olup yaklaşık 411 bin nüfusa sahiptir. Edirne’nin 9 ilçesi, 23 beldesi ve 251 köyü bulunmaktadır. 

Edirne, Osmanlı İmparatorluğu’na İstanbul’dan önce başkentlik yapmış ve Balkan Savaşlarının yaşandığı bir coğrafya üzerinde bulunan, Osmanlı tarihi eserleri bakımından oldukça zengin bir şehirdir. Osmanlı Dönemi eserlerinden Mimar Sinan’ın ‘’Ustalık Eserim’’ olarak adlandırdığı  Selimiye Camii ve dünyanın en uzun taş köprüsü olan Uzunköprü UNESCO Dünya Mirasları Listesinde yer almaktadır. Her yıl düzenlenen milli geleneklerimizden Kırkpınar Yağlı Güreşleri Edirne’de yapılmaktadır. Avrupa’nın en büyük,  Dünyanın ise 3. En büyük Sinagog’u Edirne’dedir. Sahil kısmında ise her yıl festivallere ev sahipliği yapan plajları bulunmaktadır.

 

Şehrin ulaşım imkanları nelerdir?

Şehrin otogarı, şehir merkezine otobüsle 20-25 dk uzaklıkta olup kampüse ise 10 dk uzaklıktadır. Şehir içi ulaşım minibüslerle sağlanmaktadır ve minibüsler kampüse girebilmektedir. Ayrıca Kapıkule’den başlayarak İstanbul Halkalı’ya kadar devam eden tren seferi bulunmaktadır.

 

Şehrin konaklama olanakları nasıl?

Şehrimizde 7 adet  kız ve 4 adet erkek yurdu olmak üzere 11 adet KYK yurdu bulunmaktadır. Yurtlarda 3-4 kişilik odalar bulunmaktadır. 

Ayrıca şehirde birçok apart ve özel yurt bulunmaktadır.

 

Üniversitenin öğrencilere tanıdığı burs imkanları nelerdir?

Trakya Üniversitesi tarafından “Bir Öğrenci de Sen Okut” kampanyası ile ihtiyacı olan öğrenciye burs ve yemek yardımı ile Kredi Yurtlar Kurumu tarafından burs veya öğrenim ve katkı kredisi kontenjan dahilinde verilmektedir. Ayrıca özel kurum ve kuruluşlar tarafından Fakülte öğrencilerine verilmek istenen burslara ilişkin duyurular yapılarak ihtiyacı olan öğrencilerin faydalanmaları sağlanmaktadır.

Üniversitenin sosyal imkanları nelerdir?

Üniversite bünyesinde çalışmalarını sürdüren öğrenci toplulukları tarafından ders yılı boyunca konser, sergi, gezi ve konferans gibi çeşitli kültürel ve sanatsal etkinliklerde düzenlenmektedir. Öğrencilerin ilgi alanlarına göre ders dışı boş zamanlarını değerlendirmek, dinlenme ve eğlenme alışkanlığını kazanmalarını sağlamak ve güzel sanatlarla ilgili etkinliklere katılmaya yönlendirmek amacı ile kültür ve sanat faaliyetlerinde programlı çalışmalar gerçekleştirilmektedir. Her yıl mayıs ayında geleneksel bahar şenlikleri düzenlenmektedir. Üniversitenin birçok yerleşkesinde açık ve kapalı spor tesisleri bulunmakta olup; bu tesislerde, öğrencilere spor yapma imkanı sağlanmaktadır

Üniversitenin kütüphane, çalışma salonu olanakları nasıldır?

Balkanlanın en önemli ve büyük kütüphanelerinden biri olan Universite Merkez Kütüphanesi, 7/24 hizmet vermektedir. Merkez Kütüphane, aynı anda 500 öğrenciye hizmet verebilen 8 aynı okuma salonuna sahiptir. 

Üniversitede hangi öğrenci toplulukları bulunuyor? Diş hekimliği fakültesinde etkinlikler yapan öğrenci toplulukları hangileridir?

Trakta Üniversitesi Öğrenci Toplulukları hakkındaki bilgiler aşağıdaki linktedir. https://sks.trakya.edu.tr/pages/ogrenci-topluluklari

Diş Hekimliği Öğrencileri Topluluğu (Tudent) ve Ağız ve Diş Sağlığı Topluluğu (ADİT) fakültemizde aktif faaliyetleri olan başlıca öğrenci topluluklarımızdan ikisidir.

 

Okuldaki yemek imkanları nasıldır?

Üniversite’de iki ana yemekhane bulunmaktadır ve bu yemekhanelerde 2 öğün yemek çıkmaktadır. Her öğünün fiyatı 3 Türk lirasıdır. 

Ayrıca kampüs içerisinde yemek alternatifleri için kafeler bulunmaktadır.

 

Üniversitenin şehir içindeki konumu ve fakültenin üniversite kampüsüne göre konumu nasıldır?

Üniversitemiz bir ana kampüsten (Balkan Kampüsü) ve Makedonya, Sarayiçi, Ayşekadın, Kosova, İsmail Hakkı Tonguç, Karaağaç ve Ahmet Karadeniz yerleşkelerinden oluşmaktadır. Kırkpınar, Keşan ve Uzunköprü ilçelerinde yüksekokullar bulunmaktadır. Diş Hekimliği Fakültesi Balkan Yerleşkesi’nde bulunmaktadır. Fakülte,  Üniversite Hastanesi ile bitişik bir şekildedir

Fakültenin web sitesi nedir?

https://dishekimligi.trakya.edu.tr/

Fakülteniz ne zaman kurulmuştur?

Trakya Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi 24/10/2011 tarihli ve 28094 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 26/08/2011 tarihli ve 2011/2239 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile kurulmuştur.

Fakültenin sosyal, sportif ve kültürel olanakları nelerdir?

Öğrencilerin ilgi alanlarına göre ders dışı boş zamanlarını değerlendirmek, dinlenme ve eğlenme alışkanlığını kazanmalarını sağlamak ve güzel sanatlarla ilgili etkinliklere katılmaya yönlendirmek amacı ile kültür ve sanat faaliyetlerinde programlı çalışmalar gerçekleştirilmektedir. Kültürel faaliyetler, Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı bünyesinde kurulmuş bulunan öğrenci toplulukları tarafından yürütülmektedir. Topluluklar tarafından düzenlenen, panel, konferans, söyleşi, sergi ve halk oyunları gösterileri gibi etkinlikler, Türkan Sabancı Kültür Merkezi, Devlet Konservatuvarı Sanat ve Eğitim Merkezi ile Balkan Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilmektedir. 

Fakültede hangi öğrenci değişim programları uygulanmaktadır?

Fakültemizde Erasmus, Farabi ve Mevlana olmak üzere 3 adet öğrenci değişim programı uygulanmaktadır.

Fakültenin eğitim dili nedir?

 

Fakültemizin eğitim dili %100 Türkçedir.

Fakültede İngilizce hazırlık dönemi var mıdır?

 

Fakültemizde hazırlık sınıfı bulunmamaktadır.

Fakültenizin hastaneye göre konumu nasıldır?

 

Fakülte binası içerisinde ve Eczalık fakültesinin altında olmak üzere iki farklı bölgede hasta kabulü gerçekleştirilmektedir. Dersliklerle Fakülte binası arası yürüyerek 5 dakikadır. Eczacılık Fakültesi altındaki klinikler için ücretsiz ring minibüsleri vardır.

Dönemlere göre derslikler nerede bulunuyor?: 

 

Dersliklerimizin tamamı Ratip Kazancıgil binasındadır. Derslerin programına göre Eczacılık Fakültesi’nin de derslikleri kullanılmaktadır

Hastanenin bütün bölümleri tek bir binada mı?: 

 

Hastanemizin bir bölümü Diş Hekimliği Fakültesi içindeyken bir kısmı da Eczacılık Fakültesi altında bulunan kliniklerimizdedir.

+ Fakülte ve hastane dışında eğitim alırken gidilen başka bir birim bulunuyor mu?:

 

Teorik derslerimizi tıp fakültesi derslik binasında görüyoruz. Kliniğimizde iki binada yer alıyor. Birisi eczacılık fakültesi ile aynı binada diğeride bize ayrılmış olan bir binada. Tüm bu alanlar aynı kampüs alanının içerisinde.

 

Fakültenizde her dönemde kaç öğrenci bulunuyor?: 

Fakültemizde her dönemde ortalama 100 öğrenci bulunmaktadır.

Dönem 4-5’te her staj grubunda kaç öğrenci bulunuyor?

 Staj gruplarımız  6-7 kişiden oluşuyor. Pandemi öncesinde staj grubunu n tamamı staja gidiyordu. Pandemi sürecinde ise sabah öğlen gruplarına ayrıldık. Staja göre ikişer kişi olarak bazı stajlarda ise 3 kişi olarak gittik.

Fakültenizde öğretim üyesi başına düşen öğrenci sayısı kaçtır?: 

Fakültemizde 4 profesör ve 18 Doktor öğretim üyesi olmak üzere 22 öğretim üyesi bulunmaktadır.  YÖK Atla güncel verilerine göre fakültemizde şu an 431 öğrenci eğitim görmektedir.

Fakültesinin eğitim sistemi nasıldır? (Entegre, PDÖ, Klasik, Hibrit): 

Hibrit

 

Dönemlere göre ders içerikleri nasıldır? 

Ders programları ve içerikleri fakültemizin web sitesinde mevcuttur.

 Fakültenizin akademik eğitim öğretim takvimi nasıldır?

Fakültemizin akademik öğretim takvimi, fakültemizin web sitesinde mevcuttur.

Pratik derslerin laboratuvar koşulları nasıldır?

Preklinik eğitimlerimizde 2 grup şeklinde gidiyorduk. Alan yeterli değildi. Ama şu an  yeni preklinik alanımız yapıldı ve fantom sayımız yaklaşık iki katına çıktı.

Fakültenizin dönemlere göre ölçme-değerlendirme sistemi nasıldır?

İlk 3 yıl senelik dersler için 2 vize  bir final yapılıyor. Dönemlik dersler için ise 1 vize  1 final. Vizelerde ve finalde notun %50si preklinikte yapmış olduğunuz uygulamadan diğer %50si yazılı sınavından geliyor. Genel ders notu için ise 1.vizenin %20 2. Vizenin %20 ve finalin %60ı alınarak hesaplama yapılıyor. Derslerden  geçme notu 60 ve finalde 60 barajı var.

Son 2 staj yılında ise stajlardan geçmek için öncelikle staja ait olan baraj puanının ya da hasta sayısının tamamlanması gerekli ardından staj sonu sözlüsüne giriliyor ve 60 geçme notu var. Aynı zamanda 4.sınıfta  diğer 3 yılda olduğu gibi  tüm derslerin  teorik sınavlarından geçmek gerekli. 5. Sınıfta ise teorik ders sayısı diğer yıllara oranla daha az. Ama yine her staj sonunda staj  sonu sözlüsü var.

Bu fakülteyi tercih edebilirim çünkü…: 

Akademik kadrosunun genç olması, İstanbula yakın olması , akademik kadroda bulunan hocaların köklü devlet okullarından mezun olması,  Şehrin küçük ve ulaşımının kolay olması

 

Bu üniversitede okumanın dezavantajları nelerdir?

Düzenin henüz  oturmamış olması ve alanın hala yetersiz olup fakültenin kampüs içinde farklı alanlara bölünmüş olması

Fakültenizde pandemi sürecinde pratik eğitim koşulları nasıldı?

Pandemi sürecinde ölçme değerlendirme yapılırken hastaların gelememesi/ gelmek istmemesi ve öğrencilerin zor şartlarda çalışmaları göz önünde bulundurulmaya çalışıldı. Hasta potansiyeli normal şartlara göre çok azalmıştı. Ama tüm korunma önlemleri alınarak tedavilere devam edilmeye çalışıldı.

Fakültenizde pandemi sürecinde teorik eğitim koşulları nasıldı?

Dersler Microsoft Teams uygulamasında  online olarak işlendi.  Dersler kayıt altına alınıp sonrasında öğrencilerin izleyebilmesi için online erişime ( Microsoft Stream uygulamasında)  açık halde paylaşıldı. Ders notları da yine Microsoft Teams sistemiz üzerinden öğrencilerle paylaşıldı.

Fakültenizde pandemi sürecinde ölçme ve değerlendirme sistemi nasıldır?

Online olarak işlenen derslerin sınavları online ortamda ( Microsoft Team uygulaması üzerinden)  gerçekleştirildi. Pandemi öncesindeki gibi yine geçme notu sabit ve geçerli kaldı.

 

Makaleye Yorum Yap