Bingöl Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi

Diş Hekimliği

Bingöl Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi

Üniversite Hangi İllde Bulunuyor?

BİNGÖL

 

Üniversite Statüsü Nedir? (Devlet – Vakıf)

DEVLET

 

Şehrin Sosyal, Kültürel, Tarihi, Turistik Özellikleri Nelerdir?

Bingöl şehri küçük olmasından kaynaklı sakin ve huzurlu bir şehirdir. Fakat şehrin küçüklüğünden sosyal aktiviteler kısıtlıdır. Bunun yanında bir çok tarihi ve turistik yerler bulunmaktadır. Bunlar;

YÜZEN ADA: Solhan ilçesi Hazarşah Köyü Aksakal Göl mezrasında bulunur. Yüzen ada tamamen doğaldır. Gölün ortasında hareket eden iki ada vardır. Adalar göl içinde bağımsızdır. Üstüne binildiği zaman sal gibi her tarafa ağır ağır hareket etmektedir. Adanın üzerinde 5 tane bodur ve dişbudak ağacı mevcuttur. 

GÜNEŞİN DOĞUŞU: İlin Karlıova ilçesinin 3250 m. yükseklikteki Bingöl dağlarının Kala tepesinden seyredilir. Her yıl 15 temmuz – 15 Ağustos tarihleri arasında en iyi şekilde seyredilebilir. Dünyada tam anlamıyla Güneşin doğusu iki yerden izlenir. Birincisi İsviçre’nin Alp dağlarından, ikincisi Bingöl dağlarının Kala tepesinden seyredilir. İnsanoğlunun daha önce görmediği renkler güneşin doğuşu seyredilirken görülebilir.

KRAL KIZI KALESİ: Genç ilçe merkezinden 2 km. uzaklıktadır. Bir tepenin üzerinde bulunan bu kalenin ancak yıkıntılarına ve kalıntılarına rastlanabilmektedir. Bu kaleyi Pers hükümdarı Dara Gençte uzun yıllar kalmış ve bu kaleyi kızı için yaptırmıştır. Genç ilçesi eski ismini bu kaleden almıştır. Bugün mesire yeri olarak kullanılmaktadır.

KÖS KAPLICALARI: Bingöl-Karlıova karayolunun 20. km sinde olup yaz ve kış aylarında ulaşım sağlanabilmektedir. Kaplıcaların 1 moteli, 1 oteli, 1 pansiyonu ikisi kapalı olmak üzere 3 yüzme havuzu, lokantası, çay bahçesi, araç parkı bulunmaktadır. Yerli ve yabancılar burada dinlenmek, şifa bulmak için akın akın gelmektedir.

HESAREK KAYAK MERKEZİ: Bingöl – Elazığ karayolu üzerinde yol çatı köyünde olup, Bingöl’e 22 km uzaklıktadır. Bina iki katlı, kaloriferli ve 50 yatak kapasitelidir. Ayrıca lokantası, banyosu ve dinlenme yeri mevcuttur. Tele ski 44 askılıdır. Kayak arabası ve kayakla yürüyüş alanı mevcuttur. Pistin uzunluğu 950 m. olup 100 m. genişliğindedir.

SEBETERİAS KALESİ: Murat vadisi üzerinde, Bingöl İl merkezinden 18 km. uzaklıktadır. Urartu kralının Bingöl yaylalarını elinde tutabilmek için yaptırdığı uç kaleden birisi olup bugün ancak kalıntıları ortada kalmıştır.

ÇIR ŞELALESİ: Uzun dere köyünün adını aldığı derenin, Çir taşı adi verilen 100 m. yükseklikteki kayalığın ortasından geçen güzel görünümlü bir şelaledir. Su 50 m. yükseklikten alt tarafı kayalık olan dere yatağına düşerken güzel bir görünüm arz etmektedir. Çir taşının olduğu bölgede ayrıca kayalıklar ve mağaralar bulunmaktadır. 

İÇMELER: Bingöl-Genç karayolunun 9.km. sindedir. Kış mevsimi hariç diğer mevsimlerde yerli ve yabancılar sabahtan aksama kadar su üzerinde büyük bir kalabalık oluşturmaktadır.

KİĞI KALESİ: Kiğı İlçesinin kuzeydoğusunda olup, Bizanslılar zamanından kalmıştır. Sağlam bir yapı olduğu ve asırlardan beri hayatiyetini devam ettirdiği görülür. Çevresinde bir çok bina olup bugün için terk edilmiş durumdadır.

Şehrin Ulaşım İmkanları Nelerdir?

Şehrin küçük olması sebebiyle hemen hemen her yere yürüyerek ulaşmak mümkündür. Bunun yanında şehir içi ulaşımda otobüs ve taksi imkânlarını kullanılmaktadır. Şehirlerarası ulaşımda havaalanı, tren ve otobüs kullanılabilmektedir.

 

Şehrin Konaklama Olanakları Nasıldır?  

Pir Ali Bey Kyk Kız Öğrenci Yurdu

KYK Kız Öğrenci Yurdu ( Ana kampüsün içinde)

KYK Erkek Öğrenci Yurdu

Mürsel Paşa Kyk Erkek Öğrenci Yurdu

Süleymaniye Yüksek Öğrenim Erkek Öğrenci Yurdu

Özel Tügva Bingöl Yüksek Öğrenim Erkek Öğrenci Yurdu 

Ayrıca fakültemizin çevresinde apartlar ve kiralık evler de bulunmaktadır. Üniversitemiz çevresinde bulunan 1+1 eşyalı daireler 550-950 TL arasında , 2+1 eşyalı daireler 1300-1800 TL arasında değişen kira ücretleri bulunmaktadır.

 

Üniversitenin Öğrencilere Tanıdığı Burs İmkanları Nelerdir?

Üniversitemizin yemek bursu bulunmaktadır.

 

Üniversitenin Sosyal İmkanları Nelerdir?

Üniversitemizde bal festivali, mezuniyet töreni gibi etkinlikler ve zaman zaman da konserler yapılmaktadır. Kampüs içinde büyük bir spor salonu,  tenis kortu, futbol, basketbol ve voleybol sahaları bulunmaktadır. Bunun yanı sıra üniversitemizde birçok kulüp mevcuttur ( müzik, okçuluk ,tenis) aynı zamanda kantinde aralarda vakit geçirebileceğimiz langırt masası bulunmaktadır.

 

Üniversitenin tüphane, Çalışma Salonu Olanakları Nasıldır?

Ana kampüste bulunan Selahattin Eyyubi Kütüphanesi on derece modern ve görkemli fiziki yapısına sahiptir. 6 bin metrekarelik alanı, cep sineması, bireysel çalışma odaları, kafeteryası, mescidi, 100 binin üzerinde eseri ve bütün alanı ile harika bir binaya sahiptir. 7/24 saat açık bir şekilde hizmet verilmektedir. Yeni yapıldığı için  akıllı kütüphane sistemi bulunmaktadır. Bu sistem sayesinde öğrenciler ve araştırmacılar ödünç verme, iade alma, sayım ve kontroller dahil olmak üzere her kademede kitapları takip ederek işlemlerini daha kolay ve hızlı gerçekleştirebilir.

 

Üniversitede Hangi Öğrenci Toplulukları Bulunur? Diş Hekimliği Fakültesinde Etkinlikler Yapan Öğrenci Toplulukları Hangileridir?

Üniversitemizde fakultemizin çok yeni olmasından kaynaklı topluluklar yavaş yavaş kurulmaktadır. Şu an da aktif olan topluluğumuz müzik ve sinema kulübümüzdür.

 

Okuldaki Yemek İmkanları Nasıldır?

Kampüsümüzde iki tane yemekhane bulunmaktadır. Üniversitemizde her gün 4 çeşit yemek çıkmakta ve yemek ücreti 2,2TL olmaktadır. Yemek saatleri öğle 11:00 ile 13:00 saatleri arasında verilmektedir. Ayrıca fakültemizin çevresinde  yemek yiyebileceğimiz birkaç yer bulunmaktadır.

 

Üniversitenin Şehir İçindeki Konumu ve Fakültenin Üniversite Kampüsüne re Konumu Nasıldır?

Üniversite şehrin merkezindedir. Fakülte ise üniversiteye 1-1.5 km uzaklıkta bulunmaktadır.

Üniversitemizde  fakülteler bir arada düzenli bir şekilde kurulmuştur. Üniversitemizin çok eski bir üniversite olmamasına rağmen kendini yeni üniversitelere nazaran daha çok yenilemek ve güzelleştirmek amacı vardır

 

Fakültenin Web Sitesi Nedir?

http://dis.bingol.edu.tr/

 

Fakülteniz Ne Zaman Kurulmuştur?

Diş Hekimliği Fakültesi 07/10/2013 tarihinde kurulması kararlaştırılmıştır. 2018 yılında ilk öğrencilerini almaya başlamıştır.

 

Fakültenin Sosyal, Sportif ve Kültürel Olanakları Nelerdir?

Üniversitemizde bal festivali düzenlenmektedir. Bu festivalde  çeşitli aktiviteler, konserler ve stantlar düzenlenmektedir. Bunun yanı sıra üniversitemizde sosyallik ve sportif açıdan birçok  kulüp mevcuttur. Ayrıca yamaç paraşütü etkinliği de yapılmaktadır. Bunun yanında tenis ve langırt masası bulunmaktadır. Üniversitemiz üniversiteler arası kayak şampiyonasına da katılmaktadır.

 

Fakültede Hangi Öğrenci Değişim Programları Uygulanmaktadır?

Farabi, Erasmus, Mevlana programları uygulanmaktadır.

 

Fakültenin itim Dili Nedir?

 Fakültemizin eğitim dili  %100  Türkçe verilmektedir.

 

Fakültede İngilizce Hazırlık Dönemi Var Mıdır?

Fakültemizde İngilizce hazırlık dönemi bulunmamaktadır. 

 

Fakültenizin Hastaneye Göre Konumu Nasıldır?

Hastanemiz bulunmamaktadır.

 

Dönemlere Göre Derslikler Nerede Bulunuyor?:  

Derslikler fakültemizde bulunmaktadır.

 

Hastanenin Bütün Bölümleri Tek Bir Binada Mı?: 

Hastanemiz bulunmamaktadır. 

 

Fakülte ve Hastane Dışında Eğitim Alırken Gidilen Başka Bir Birim Bulunuyor Mu?: 

Temel birimler derslerin için hocaların programına bağlı olarak ana kampüse derse gidilmektedir.

 

Fakültenizde Her nemde KÖğrenci Bulunuyor?:  

Dönem 1: 41

Dönem 2: 36

Dönem3: 24

 

Dönem 4-5’te Her Staj Grubunda KÖğrenci Bulunuyor?:                  

Staj yapan dönemimiz bulunmamaktadır.

 

Fakültenizde Öğretim Üyesi Başına Düşen Öğrenci Sayısı Kaçtır?: 

Staj yapan öğrencilerimiz bulunmadığı için kadroya alımlar devam etmektedir. 16 tane doktora öğretim üyesi bulunmaktadır. 2 tane araştırma görevlisi bulunmaktadır. Cerrahi, endodonti, ortodonti, pedodonti, periodontoloji, protetik diş tedavisi, restoratif diş tedavisi uzman hocalarımız vardır. 1 protez, 1 radyoloji asistanımız görev yapmaktadır.

 

Fakültesinin Eğitim Sistemi Nasıldır? (Entegre, PDÖ, Klasik, Hibrit):

Klasik eğitim sistemi mevcuttur.

 

Dönemlere Göre Ders İçerikleri Nasıldır?:  

http://dis.bingol.edu.tr/ogrenci/ders-icerikleri/

 

Fakültenizin Akademik Eğitim Öğretim Takvimi Nasıldır?: 

Ayrıntılı bilgi web sitemizde bulunmaktadır.

 

Pratik Derslerin Laboratuvar Koşulları Nasıldır?

Pratik derslerimizin laboratuvarları yeni olmasından kaynaklı rahat ve kullanışlıdır. Temizliğine dikkat edilmektedir. 

 

Fakültenizin Dönemlere re Ölçme-Değerlendirme Sistemi Nasıldır?

Fakültemizde sınavlar vize-final sistemi şeklindedir. 100 puanlık vize-final sınavı kağıdı bulunmaktadır. Pratik ve teorik ders puanlarının toplamı 100 puandır. Dönemlik derslerde bir vize bir final sınavı bulunurken yıllık derslerde iki vize bir final sınavı yapılmaktadır. Vize sınavının  yüzde 40’ının final sınavının ise yüzde 60’ının 60’ı geçmesi gerekir. Çünkü sınıf geçme notu 60’dır. Final sınavında ise 55 alma zorunluluğu vardır.

 

Bu Fakülteyi Tercih Edebilirim Çünkü: 

Bingöl Üniversitesi’nin yeni açılmasından dolayı gerek hocalarımız gerekse biz fakültemizin gelişimi açısından ne gerekiyorsa yapmaya çalışmaktayız. Pratik eğitimlerimizin başarılı olması sınıf mevcudumuzun çok az olmasından kaynaklanıyor. 

Eğer küçük şehirleri seviyor ve bu şehirlerde yaşamak hoşunuza gidiyorsa Bingöl’de  okumak size bir avantaj sağlayacaktır. İstediğiniz yere kısa bir zamanda rahatlıkla ulaşabilir ve temel ihtiyaçlarınızın hepsini çok kolay bir şekilde sağlayabilirsiniz. Ulaşımın kolay olması büyük şehirlerde okuyanlara göre hem kendinize hem de derslerinize daha çok zaman ayırabilirsiniz.
Ayrıca fakültemizin şehir merkezinde olması ulaşım açısından çok rahat. Pratik laboratuarlarımızın yeni ve dinamikliği bizi daha çok derslerimize bağlamaktadır. 

 

Bu Üniversitede Okumanın Dezavantajları Nelerdir?

Bingöl’ün küçük bir şehir olması avantaj olduğu kadar pek çok kişi için de dezavantaj gibi görülebilir. Çünkü bir çok kişi şehrin küçüklüğünden yakınabilmektedir. Şehirden dolayı öğrenciler sosyal açıdan sıkıntı çekebilir. Bunun sebebi imkanların kısıtlı olması diyebiliriz. Eğlenceler genelde arkadaşlar arasında yapılmaya çalışılmaktadır. İşin sosyallik kısmı bir tarafa bırakacak olursak üniversitenin hastanesinin olmayışı bariz göz önüne gelmektedir. 

 

Fakültenizde Pandemi recinde Pratik Eğitim Koşulları Nasıldı?

Pandemi sürecinde pratik eğitimimiz devam etmektedir. Hocalarımız düzenli bir şekilde pratik ödev vermekte ve bu ödevlerimizi kontrol etmektedir.

 

Fakültenizde Pandemi recinde Teorik itim Koşulları Nasıldı?

Pandemi sürecinde teorik derslerimiz hocalarımızın yaptığı canlı dersle devam etmektedir. Canlı dersler video şeklinde kaydolup sonradan da izlenilebilmektedir.

 

Fakültenizde Pandemi Sürecinde Ölçme ve Değerlendirme Sistemi Nasıldır?

Sınavlarımız online olarak yapılmaktadır. Genelde soru başına 1-1.5 dakika süre verilmektedir. Sorulara geri dönme şansı tanınmamaktadır.

 

 

 

 

 

 

Makaleye Yorum Yap