KIBRIS SAĞLIK VE TOPLUM BİLİMLERİ ÜNİVERSİTESİ DİŞ HEKİMLİĞİ FAKÜLTESİ

Diş Hekimliği

KIBRIS SAĞLIK VE TOPLUM BİLİMLERİ ÜNİVERSİTESİ DİŞ HEKİMLİĞİ FAKÜLTESİ

Üniversite hangi ilde bulunuyor?

K.K.T.C. Güzelyurt’ta bulunmaktadır.

Üniversite statüsü nedir? (Devlet Vakıf)

VAKIF

Şehrin sosyal, kültürel, tarihi, turistik özellikleri nelerdir?

Güzelyurt , Kuzey Kıbrıs’ın Kuzey-batısında yer alan Antik dönemde Yunanistan’dan göç eden Sparta’lılar tarafından tanrıça Afrodit için kurulduğu söylenen bir şehirdir. Girne, Lefke ve Lefkoşa şehirlerinin ortasında yer alan Güzelyurt, Trodos Dağlarına hâkim görüşü ve ılıman havası ile adanın narenciye üretimi açısından en verimli ve adanın portakal ihracatının büyük çoğunluğunu karşılayan yeridir. Bu bağlamda her yıl Portakal Festivali düzenlenir. Güzelyurt narenciye dışında karpuz, kavun, nar gibi birçok meyve ve sebzenin yetiştirildiği ve Kıbrıs Adası’na ait değişik bitki türlerinin oluştuğu bir şehirdir. Bu doğal güzelliklerinin yanında Güzelyurt, aynı zamanda Soli Antik Kenti, Vuni Sarayı, Tumba Tu Skuru, Aziz Mamas Kilisesi gibi ada tarihi açısından önemli eserlere ev sahipliği yapar.

 

Şehrin ulaşım imkânları nelerdir?

Ulaşım için; Güzelyurt küçük bir bölge olduğu için şehir için dolmuşlar bulunmamakta. Taksiler şehir için ulaşım ihtiyacımızı karşılıyor. Ayrıca okulların açık olduğu dönemlerde Lefke Avrupa üniversitesinin ve ODTÜ’ nün okul otobüsleriyle de ulaşım imkanımız var.

 

Şehrin konaklama olanakları nasıl?

Şehirde ve üniversite kampüsünde özel yurtlar bulunmakla birlikte 2 adet KYK yurdu da bulunmaktadır. 3 tane özel öğrenci yurdu bulunmaktadır

KKTC’deki evler ise genellikle eski yapılardır, genellikle yıllık alınan ev kiraları ise Türkiye’deki ev kiralarına oranla biraz daha yüksektir.

Üniversitenin öğrencilere tanıdığı burs imkânları nelerdir?

 Bölümlere göre burs imkanları değişmekte olup, tercih bursları tanımlanabilmekte, spor bursu, kardeş bursu gibi burslar da bulunmaktadır.

Üniversitenin sosyal imkânları nelerdir?

Fakülte bazlı çeşitli seminerler düzenlenmektedir; spor kulesi, tenis kortları, fitness merkezi, halı saha, basketbol sahaları bulunmaktadır.

Üniversitenin kütüphane, çalışma salonu olanakları nasıldır?

 Kıbrıs Sağlık ve Toplum Bilimleri Üniversitesi Kütüphanesi, eğitim öğretim ve araştırma faaliyetlerini desteklemek, kullanıcıları tarafından ihtiyaç duyulan her türlü bilgi ve belgeyi sağlamak, düzenlemek ve hizmete sunmak amacıyla kurulmuştur. Kütüphaneye sağlanan bilgi ve belge kaynakları uluslararası kütüphanecilik standartları çerçevesinde işlenmekte ve kullanıcılarının hizmetine sunulmaktadır.

Üniversitede idari, akademik personelleri ile üniversite öğrencileri kütüphanenin üyesi olup, kütüphane yönergesi doğrultusunda sağlanılan tüm hizmetlerden yararlanabilirler. Kütüphaneden yararlanmak isteyen dış kullanıcılar, kütüphane yönetiminden izin alarak kütüphane içerisinde kütüphane kaynaklarından yararlanabilir, araştırmalarını yapabilirler.

Kütüphanede basılı kaynakların yanı sıra 17.000 adet elektronik yayına da erişim sağlanabilmektedir. Bu kaynaklara erişim ve araştırma, ödevlere yardımcı olması için kütüphanemizin belli bölümlerini bilgisayarlar ile donatarak verimliliğinin arttırılması planlanmıştır.

Üniversitede hangi öğrenci toplulukları bulunuyor? Diş hekimliği fakültesinde etkinlikler yapan öğrenci toplulukları hangileridir?

Üniversite genelinde farklı kulüpler bulunmaktadır. Diş Hekimliği Fakültesinde de kalifiye hocalar tarafından seminerler düzenlemektedir. Ayrıca okul içindeki kulüpler ve oluşumların etkinlikleri faal olup, fakülte öğrencilerinin düzenlediği partiler de olmaktadır.

Okuldaki yemek imkanları nasıldır?

Fakültenin kendi bünyesinde kafeteryası bulunmakta ve bu kafeteryada her gün 2-3 çeşit yemek çıkmaktadır.

 

Üniversitenin şehir içindeki konumu ve fakültenin üniversite kampüsüne göre konumu nasıldır?

Üniversitenin şehir içindeki konumu; Üniversitemiz Lefkoşa-Güzelyurt-Lefke anayolu üzerinde bulunmaktadır. Güzelyurdun merkezinde çarşıya, terminale, kyk yurtlarımıza, spor salonuna yakın mesafede bulunmaktadır. Çevresinde her türlü sosyal aktiviteyi karşılayacak, yeme-içme ihtiyacımızı karşılayacak marketler ve mekanlar bulunmaktadır.

Fakültenin web sitesi nedir?

Fakültemizin web sitesine buradaki linkten ulaşabilirsiniz: https://kstu.edu.tr/

Fakülteniz ne zaman kurulmuştur?

Okulumuz diş hekimliği fakültesi 2016 yılında kurulmuştur.

Fakültenin sosyal, sportif ve kültürel olanakları nelerdir?

Üniversiteye 5 dk yürüme mesafesinde kapalı spor salonu yer almaktadır. Kapalı spor salonunun bünyesinde Voleybol Hentbol Futbol Fotzal olanakları sunmaktadır. Kampusun İçinde bulunan fitnes, spening , yoga, plates, salonu olmak üzere birden fazla sosyal aktiviteyi imkanlarını bünyesinde bulunduran spor tesisi yer almaktadır.

Fakültede hangi öğrenci değişim programları uygulanmaktadır?

Diş Hekimliği Fakültesi Ürdün, İran İslam Cumhuriyeti, Ukrayna ve Irak ülkelerinden değişim öğrencileri kabul etmiş, Diş Hekimliği Fakültesi öğrencilerinden değişim programıyla İran’da staj yapmaya göndermiştir. Araştırma değişimi kapsamında da Ürdün’de Diş Hekimliği Fakültesi’nde proje araştırmaları yapılmıştır, gönderilen öğrencilerimiz tarafından. Ayrıca Research Exchange adlı programda araştırmaları süren öğrenciler bulunmaktadır.

Fakültenin eğitim dili nedir?

Fakültede Türkçe ve İngilizce sınıflar bulunmaktadır.

Fakültede İngilizce hazırlık dönemi var mıdır?

 Akademik dönem başlamadan önce İngilizce bölümü kazananlar için yeterlilik sınavı olmaktadır, yeterlilik sağlanırsa hazırlık atlanabilmektedir.

Fakültenizin hastaneye göre konumu nasıldır?

Fakültemiz, aynı zamanda Diş Hastanesidir.

Dönemlere göre derslikler nerede bulunuyor?

Dönemdeki kontenjanlara bağlı olarak değişmekte olup Diş Hekimliği Fakültesi amfilerinde veya Merkez Kütüphane amfisinde ders görülebilmektedir.

Hastanenin bütün bölümleri tek bir binada mı?  

Fakülte binasında 9 ana bilim dalı da bulunmaktadır.

Fakülte ve hastane dışında eğitim alırken gidilen başka bir birim bulunuyor mu?

Dönemlere göre değişmekle birlikte, kontenjan ve öğretim görevlileri değişiklikleri nedeniyle anatomi laboratuvarlarına gidilmekte.

Fakültenizde her dönemde kaç öğrenci bulunuyor ?

Net bir kontenjan yoktur, fakat son yıllardaki artış maalesef gözle görülür seviyededir.

Dönem 4-5’te her staj grubunda kaç öğrenci bulunuyor?

Normal şartlarda yaklaşık 12 kişi olan staj grupları, pandemi nedeniyle staj gruplarında 6-8 kişi arasında bulunmaktadır.

Fakültenizde öğretim üyesi başına düşen öğrenci sayısı kaçtır?

Ortalama 8 kişi düşmektedir.

Fakültenin eğitim sistemi nasıldır? (Entegre, PDÖ, Klasik, Hibrit)

Fakültemizde entegre eğitim sistemi geçerlidir.

Dönemlere göre ders içerikleri nasıldır?

Temel Tıp Bilimleri ve Klinik Bilimler olarak farklı iki dalda farklı komite başlıkları adı altında ders görmekteyiz. Bu komite başlıkları sınıflara göre hocalarımız tarafından belirlenmektedir.

Fakültenizin akademik eğitim öğretim takvimi nasıldır?

Akademik yıl Eylül ayının sonunda başlar, akademik takvimde her uygulamanın tarihi önceden bellidir. Detaylı bilgi için bu web sayfasını inceleyebilirsiniz:

https://kstu.edu.tr/ /akademik-takvim/

Pratik derslerin laboratuvar koşulları nasıldır?

Preklinik, fantom, entegre laboratuvarları bulunmakta olup, kontenjan artışları nedeniyle gruplar halinde eğitim alınabilmektedir.

Fakültenizin dönemlere göre ölçme-değerlendirme sistemi nasıldır?

Dönemler yıllık sistem olup, bloklara bölünmüştür. Diş hekimliği teorik bloğu ve diş hekimliği pratik bloğu ise komitelere ayrılmıştır, 4. ve 5. Sınıflarda ise stajlar başlamaktadır

Bu fakülteyi tercih edebilirim çünkü…

Fakültemiz dinamik kadrosuyla, öğretmek için hevesli akademisyenleriyle, bir çok üniversiteden iyi teknik altyapısıyla tercih edilebilir bir fakültedir. Değişen koşullara iyi sayılabilecek şekilde ayak uydurabilmektedir. Sosyal bir kampüste ve güzel bir ülkede yer almakta olup, üniversite hayaIini da yaşayabileceğiniz bir fakültedir. Öğrenmek, kendini geliştirmek isteyen öğrenciler için fakültemizde öğretim görevlileri ve eğitim koşulları genel olarak iyidir.

Bu üniversitede okumanın dezavantajları nelerdir?

Yurt dışında olduğunuz için ulaşım nispeten daha zor olabilir, pandemi gibi durumlarda iki farklı ülke arasında geçişlerde iki ülkenin de farklı kararlarına dikkat etmeniz gerekebilir. Çoğu vakıf üniversitesinde olduğu gibi maddiyatın önemi bulunmaktadır. Yaşam şartları maddi harcama olarak, büyükşehirlere denk veya daha yüksek olabilmektedir. Yüksek olmayan nüfus nedeniyle stajlarda hasta sayınız fazla olmayabilir.

Fakültenizde pandemi sürecinde pratik eğitim koşulları nasıldı?

Pandemi süreci başlaması ile en hızlı biçimde online eğitim sistemlerini oturtan üniversite-fakültelerden birisi bizim fakültemizdir. Sınıflar pratik derslerinde yüz yüze olup, yüz yüze gruplar pratik derslerine bölünmüş gruplar halinde, pandemi koşullarına uygun biçimde girebilmektedir.

Fakültenizde pandemi sürecinde teorik eğitim koşulları nasıldı?

Teorik derslerin hepsi online olarak “GOOGLE CLASSROOM ’’ üzerinden kayıt alınarak işlenmektedir. Daha sonrasında sisteme komitelere ayrılmış olarak dersler ve notlar düzenli biçimde yüklenmektedir. Sistem gayet verimli olarak çalışmaktadır.

 

Fakültenizde pandemi sürecinde ölçme ve değerlendirme sistemi nasıldır?

Teorik sınavların hepsi online olup, öğrencilerden isteyenler bilgisayar laboratuvarlarında sınavlara kalabilmektedir. Sınavlar “’’ sistemi üzerinden yapılmaktadır; sınav boyunca kamera açık olup, kişisel bilgisayarınızın ekranı “Safe Exam Browser’’ ile kilitlenir ve bu sayede olabildiğince adil bir sistem kurulmuş olur. Pratik sınavlarında, bazı quizler hariç tüm sınavlar yine online olarak gerçekleştirilmektedir; “GOOGLE CLASSROOM ’’ üzerinden kamera açık olacak biçimde sınavlar gerçekleştirilir, tüm ödev ve sınavlar “CLASSROOM’’ sistemine yüklenir.

Makaleye Yorum Yap