Kapadokya Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi

Diş Hekimliği

Kapadokya Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi

Diş Hekimliği

Diş Hekimliği Fakültesi Nedir? Neden Okumalıyım?

Diş Hekimliği Fakültesi, ağız ve diş sağlığının korunması, ağız ve diş hastalıklarının tedavisi, protez yapımı, diş ve çene ameliyatları gibi konularda eğitim vermektedir. Fakülte, endodonti; ortodonti; periodontoloji; ağız, diş ve çene cerrahisi; ağız, diş ve çene radyolojisi; pedodonti (çocuk diş hekimliği); protetik diş tedavisi ve restoratif diş tedavisi olmak üzere sekiz uzmanlık dalına ait dersler bulunmaktadır.

Artan nüfus, düzensiz beslenme alışkanlıkları ve estetik kaygılar diş hekimliğinin bugün olduğu gibi gelecekte de talep edilen bir hizmet ve önde gelen bir meslek olacağını göstermektedir. Son yıllarda sağlık turizminin gelişmesiyle birlikte yurt içi hizmette duyulan ihtiyaca ek olarak, diş hekimi ve yardımcı personel ihtiyacı da artmaktadır.

Diş Hekimliği Fakültesini Neden Kapadokya Üniversitesinde Okumalıyım?

Kapadokya Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi, en güncel teorik ve pratik bilgiler ile donatılmış, yeniliklere açık ve araştırmacı bireyler yetiştirmeyi ve toplum sağlığına katkıda bulunmayı hedefler.

Eğitim programı, The Association for Dental Education for Europe tarafından belirlenmiş uluslararası yetkinlikler dikkate alınarak hazırlanmıştır. Öğrencilerimiz, yoğun teorik tıp eğitimi alırken, Üniversitenin Ağız Dış ve Sağlık Merkezi ile anlaşmalı diğer kurumlarda, klinik becerileriler kazanacaktır. Mezunlarımız hastane, klinik ya da özel işletmelerinde mesleklerini başarı ile icra eden, yetkin hekimler olacaktır.

Fakülte bünyesinde tam donanımlı simülasyon laboratuvarları bulunmaktadır. Laboratuvarlarda, diş hekimliği uygulamaları simülasyonları, maket hastalar üzerinde gerçekleşirilmekte, öğretim elemanlarının yaptığı demonstrasyonlar öğrenciler tarafından monitörler vasıtasıyla canlı olarak izlenmektedir. Özel tüm donanımları içeren, tüm öğrencilerimizin rahatlıkla pratik yapabilecekleri büyüklükteki diş protez laboratuvarlarında, temel diş protez, alçı pres ve döküm bölümleri bulunmaktadır. Öğrencilerimiz, bu laboratuvarlarda, klinik uygulamalar öncesi, yetkinlik kazanmakta, diş hekimliğinin birçok uygulamasının ilklerini gerçekleştirmektedir.

Diş Hekimliği Fakültesi Mezunları Ne İş Yapar? İş İmkânları Nelerdir?

Bölümden mezun olan öğrenciler, “diş hekimi” unvanı alırlar. Diş Hekimliği Fakültesinden mezun olan bir öğrenci kamu kuruluşları, özel muayenehane ve hastanelerde diş hekimi olarak çalışabilmektedir. Kariyerine, Diş Hekimliği Uzmanlık Sınavına [DUS] girerek veya devlet ve vakıf üniversitelerine bağlı sağlık bilimleri enstitülerinde mezuniyet sonrası eğitime devam ederek yön verebilir.

Diş Hekimliği Bölümünde Hangi Dersler Var?

Diş hekimliği eğitiminin ders müfredatında, ilk yıl temel tıp bilimlerini kapsayan Anatomi, Fizyoloji, Biyokimya gibi derslerin yanı sıra Manipülasyon dersi de yer almaktadır. Sonraki dönemlerde ağız ve diş sağlığı ile ilgili tanı ve tedavilere yönelik derslerle Ortodonti, Periodontoloji, Endodonti, Protetik Diş Tedavisi gibi diş hekimliği alanlarına özgü) devam eden eğitim sürecinde, teorik derslerin yanı sıra laboratuvar uygu­lamaları ve klinik uygulama ağırlıklı dersler yer almaktadır. Ayrıca öğrenciler, alana özgü mesleki bilgi ve beceriler yanında kişisel gelişimlerini destekleyen “Zaman ve Proje Yönetimi” “Meslek Etiği”, “Matematik ve İstatistik” gibi Küresel Farkındalık dersleri almaktadırlar.

Diş Hekimliği Fakültesinde Okumak İsteyenlerin Sahip Olması Gereken Özellikler Nelerdir?

  • El ve parmak kullanma becerisine sahip olmak,
  • Göz – el koordinasyon becerisi yüksek olmak,
  • Üç boyutlu görebilme becerisine sahip olmak,
  • Renk algısı yüksek olmak,
  • İletişim becerisi yüksek olmak,
  • Yaratıcı olmak,
  • Beden gücü yüksek olmak,
  • Öğrenme ve kendini geliştirme odaklı olmak.

Diş Hekimliği Bölümü Puan Türü: SAY

Diş Hekimliği Bölümü Eğitim Dili: Türkçe

Diş Hekimliği Bölümü Eğitim Türü: Örgün Öğretim

Diş Hekimliği Bölümü Eğitim Süresi: 5 yıl

Diş Hekimliği Bölümü Hangi Yerleşkede: Ürgüp Yerleşkesi

PROGRAM ADI

KONTENJAN

Diş Hekimliği (Ücretli)

39

Diş Hekimliği (Burslu)

7

 

Program Adı

Ücret

Diş Hekimliği (Ücretli)75.000 TL
Diş Hekimliği (Burslu)

Burs Sistemi ve Ödeme Şekli için tıklayınız.

2020 ÖSYS Kontenjan Klavuzunda Yer Alan Diş Hekimliği Fakültesi Koşul ve Açıklamaları İçin Tıklayınız

 

 

Akademik Kadro

Prof. Dr. Bülent Pişkin
Dr. Öğr. Üyesi Serdar Sütcü
Dr. Öğr. Üyesi Hilmi Uğur Seyhan
Dr. Öğr. Üyesi Murat Uysal
Dr. Öğr. Üyesi Derviş Emre Ercan
Dr. Öğr. Üyesi Gülay Özdoğan
Dr. Öğr. Üyesi Behiç Oral
Dr. Öğr. Üyesi Gülseren Ünsün
Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Orhun Karacan
Dr. Öğr. Üyesi Yeşim Ayla
Dr. Öğr. Üyesi Fuad Najafi
Dr. Öğr. Üyesi Itır Aydıntuğ
Dr. Öğr. Üyesi Pelin Özmen

 

İletişim

Kapadokya Yerleşkesi: Mustafapaşa, 50420 Ürgüp / Nevşehir – T: (384) 353 5009 pbx – F: (384) 353 5125 – E-posta: [email protected]
Sabiha Gökçen Yerleşkesi: Sabiha Gökçen Havalimanı C – Blok, 34912 Pendik / İstanbul – T: (216) 588 0010 pbx – F: (216) 588 0012

Makaleye Yorum Yap