İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi

Diş Hekimliği

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi

 

Diş Hekimliği Fakültesi, İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Çiğli Aydınlıkevler Yerleşkesi’nde yer alır.  Bu yerleşkede Diş Hekimliği Fakültesi’ne ayrılan 5500 m2’lik kapalı alanda her anabilim dalına ait 9 klinik, 2 lokal ameliyathane, merkezi sterilizasyon ünitesi, fantom ve preklinik laboratuvarları, 5 derslik,  2 okuma salonu/kütüphane, kantin ve yemekhanenin yanı sıra açık hava sosyal alanları ve en az 100 araçlık otopark bulunur.

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi, farklı branşlara ait klinikleri ile birlikte Türkiye’nin modern ve çağdaş eğitim ve sağlık kurumları arasında yer alır. Hekimlerimiz ve öğrencilerimiz güncel gelişmelere paralel en yeni alet ve cihazların yer aldığı klinik ve laboratuvarlarda çalışmaktadır. Son teknolojik gelişmelere uygun bilgisayarlı diş ünitelerinde tedavi işlemeleri gerçekleştirilirken, çok fonksiyonlu otomasyon sistemi ve numaralı sıra verme sayesinde hastalarımız daha iyi ve konforlu hizmet almaktadır.

Fakültemizde her anabilim dalına ait klinikler; lokal anestezi altında ameliyatların yapılabileceği 2 adet lokal ameliyathane ünitesi ve dudak-damak yarığına sahip bebekler için teşhis ve tedavi ünitesi bulunur. Özel uzmanlık gerektiren işlemlerin gerçekleştirildiği bu kliniklerde diş hekimliği teknolojisinin en son gelişmelerinden yararlanılmaktadır. Radyoloji birimimizde 5 adet periapikal-fosfor plak sisteminin yanında, 2 adet panoramik ve 1 adet sefalometrik-panoramik röntgen cihazı bulunur. Diş hekimliğinde kullanılan rutin röntgen cihazlarının dışında konik ışıklı bilgisayarlı tomografi cihazı (CBCT)’da teşhis ve tedavi planlaması işlemleri için kullanılmaktadır.

Sterilizasyon işlemleri dünya standartlarına uygun ve enfeksiyon kontrol birimi tarafından denetlenen merkezi sterilizasyon ünitesi ile gerçekleştirilmektedir. Temiz ve kirli aletlerin ayrı alanlarda işlem gördüğü bu merkezde hizmet alımı yoluyla profesyonel firmalarla çalışılmaktadır. Uzman danışmanlar denetiminde alet takibi ve enfeksiyon kontrolü amacıyla profesyonel otomasyon sistemi kullanılmaktadır.

Kendisine “Farkındayız Farklıyız” sloganını seçen İzmir Katip Çelebi Üniversitesi ve Diş Hekimliği Fakültesi, genç ve dinamik kadrosuyla en gelişmiş yöntem ve tekniklerin ışığında; ülkemiz insanının ağız-diş sağlığı gereksinimlerini karşılayabilecek, yeniliklere açık, mesleki etiğe ve hasta haklarına saygılı, sorumluluk sahibi diş hekimleri, uzmanlar ve akademisyenler yetiştireceği ve Diş Hekimliği açısından İzmir İli ve Ege Bölgesine farklı bir bakış açısı getireceği inancındadır.

 

Uluslararası İlişkiler

Fakülte uluslararasılaşmaya ve yurtdışı öğrenci hareketliliğine de büyük önem vermektedir. Öğrenciler eğitim dilinin İngilizce olmasının avantajını kullanarak Erasmus porgramı ile eğitimlerinin bir bölümünü Avrupa ülkelerinde tamamlayabilir. Ayrıca Mevlana değişim programı sayesinde Amerika ve Uzakdoğu’da dahil olmak üzere bir çok ülkeyle öğretim üyesi ve öğrenci değişiminde bulunulabilir. Farabi programı bünyesinde yurtiçinde öğrenci ve öğretim elemanı değişimi yapılmaktadır.

 

Lisans Eğitimi

Fakültenin eğitim dili Türkçe ve (%100) İngilizcedir.  Öğrencilerimize eğitimlerinin ilk yılında,  profesyonel bir ekip tarafından yabancı dil hazırlık sınıfı okutulmaktadır. Eğitim dilinin İngilizce olması sayesinde öğrencilerimiz güncel yabancı kaynakları rahatlıkla takip edebilecek, teknolojiye hakim, ulusal ve uluslararası düzeyde yarışabilen hekimler olarak meslek yaşamlarına devam edeceklerdir. Alanlarıyla ilgili temel kitapları orijinal dillerinde okuyup daha iyi anlayabilen öğrencilerimiz ulusal ve uluslararası uzmanlık/board sınavlarında daha başarılı olabileceklerdir. Hedeflenen diploma denkliği sayesinde de yurtdışında mesleklerini icra edebileceklerdir. Fakültenin tüm eğitim sistemi ve müfredatı yeni sınav sistemleri ve Avrupa Birliği müktesebatına uygun olarak düzenlenmiştir. Eğitim planlamaları sürecinde Ulusal Yeterliliklere ve Avrupa Diş Hekimliği Eğitimi Birliği (ADEE)’nin önerilerine uygun eğitim müfredatı oluşturulmuştur. Diş Hekimliği programının ders programı ve ders kredileri Bologna Süreci kapsamında Avrupa Kredi Transfer Sistemi (AKTS)’ne göre hazırlanmıştır.

Klinik öncesi eğitim modern fantom ve preklinik laboratuvarlarında gerçekleştirilmektedir. Görüntü ve ses sistemiyle dizayn edilmiş fantom laboratuvarlarında her öğrenci için yapay kafa ve dişler içeren modeller ve bilgisayar monitöründen oluşan üniteler yer almaktadır. Eğitmen masasında yer alan görüntü ve ses sistemi sayesinde öğrenciler eğitmenin yaptığı tedaviyi ayrıntılı şekilde önünde yer alan bilgisayar monitöründen izleyebilmektedir. Doktora ve uzmanlık programları çerçevesinde bilimsel araştırmalar Temel Tıp Bilimleri ile oluşturulan ortak araştırma laboratuvarlarında gerçekleştirilmektedir. Bu laboratuvara ilk günden itibaren bilimsel araştırma alt yapısını oluşturacak cihazların alımına başlanmıştır. İlk planda dental spektrofotometre, düşük hızlı kesme cihazı, üniversal test cihazı, 3D lazer aşınma ölçüm cihazı, çiğneme simülatörü, otomatik polisaj cihazı, histoloji/histopatoloji doku takip cihazları gibi donanımlar temin edilmiş, bundan sonraki dönemde de ivedilikle mikro-CT ve SEM cihazlarının alınması hedeflenmektedir.

Ayrıca İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu bünyesinde Ağız  ve Diş Sağlığı Teknikerliği programı da fakültemizde yer alan öğretim üyelerimiz tarafından yürütülmektedir.

 

Tarihçe

İzmir’de bulunan tüm üniversiteler içinde kurulduğu tarih itibari ile ikinci Diş Hekimliği Fakültesi olma özelliğini taşıyan İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi bünyesinde 1 Mart 2011 tarihli YÖK kararı ile “ Klinik Diş Hekimliği Bilimleri Bölümü ” ve bu bölüm altında 8 anabilim dalı (Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi; Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi ; Restoratif Diş Tedavisi ; Endodonti ; Ortodonti; Pedodonti; Periodontoloji ; Protetik Diş Tedavisi) açılmıştır. Takip eden süreç içinde tüm anabilim dallarına yeterli sayıda öğretim üyeleri alımına gidilmiştir. Toplam 8 anabilim dalında doktora programları açılmış ve lisansüstü eğitime doktora ve uzmanlık öğrencileriyle başlanmıştır. Çiğli İlçesi Aydınlıkevler mevkiinde 9000 m2 kapalı alana sahip bina kiralanmış ve inşası ve iç tefrişatı kısa bir sürede tamamlanmıştır. Mart 2012 tarihinden itibaren klinik hizmetleri verilmeye başlanmıştır. 2012-2013 akademik yılında 47’si Türk 10’u uluslararası öğrenci ile eğitim öğretime başlanan fakültede halen hazırlık, 1., 2., 3., ve 4.,5. Sınıflarda olmak üzere toplam 473 (61’i uluslararası öğrenci) öğrenci eğitime devam etmektedir. Yakın zamanda daimi binasının projelerinin hazırlanıp çok daha büyük ve kapsamlı sağlık yerleşkesine geçecek olan fakültemizde halen 25 öğretim üyesi, 61 araştırma görevlisi (16 kadrolu doktora ve 45YÖK kadrolu DUS), 29 kadrosuz doktora, Sağlık Bakanlığı tarafından görevlendirilen 4 DUS ve 10 yabancı uyruklu DUS  öğrencisiyle hizmet vermeye devam etmektedir.  Fakültemiz Dekanlığını Prof. Dr. Dr. M. İrfan KARADEDE yürütmektedir.

 

Akademik Personel Listesi

https://dis.ikcu.edu.tr/Personel/Akademik/1022

 

İletişim

İZMİR KÂTİP ÇELEBİ ÜNİVERSİTESİ DİŞ  HEKİMLİĞİ FAKÜLTESİ

 

Aydınlıkevler Mahallesi, Cemil Meriç Bulvarı, 6780 Sokak. No:48, 35640-Çiğli / İZMİR

 

http://dis.ikc.edu.tr/

 

Tel: +90 (232) 325 40 40

Tel: +90(232) 325 55 00

Tel: +90(232) 325 55 03

Fax: +90 (232) 325 25 35

 

Makaleye Yorum Yap