İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi

Diş Hekimliği

İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi

 

Üniversite hangi ilde bulunuyor?
İstanbul’da bulunmaktadır.

Üniversitenin Statüsü Nedir?
Vakıf

Şehrin Sosyal, Kültürel, Tarihi, Turistik Özellikleri Nelerdir?
Türkiye’nin en kalabalık şehri olan İstanbul,eşsiz doğal güzelliklerinin yanında Ayasofya,Topkapı Sarayı,Kız Kulesi gibi tarihi eserlerle doludur.Gezilip görülecek İstiklal Caddesi gibi daha birçok cadde,müzeler,milli parklar,boğaz manzaralı sahiller bulunmaktadır.

Şehrin Ulaşım İmkanları Nelerdir?
Şehir içinde metro,metrobüs,otobüs,tramvay,vapur,taksi gibi ulaşım araçları kullanılırken şehirler arası ulaşımda otobüs,uçak,tren kullanılmaktadır.

Şehirdeki Konaklama Olanakları Nelerdir?
İstanbul’da bir çok KYK yurdu ve özel yurtlar bulunmaktadır.Yine üniversitemize yakın,ulaşımı kolay çok sayıda KYK yurdu ve üniversitemizin anlaşmalı olduğu özel yurtlar mevcuttur.Ev tutmayı düşünenler içinse üniversite etrafında birçok apartman,site bulunmaktadır.

Üniversitenin ve Fakültenin Eğitim, Sosyokültürel ve Tarihi Özellikleri Nelerdir?
İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi, “Vatan Sağlık ve Eğitim Vakfı” (VASEV) tarafından 19 Şubat 2009 tarihinde 5839 sayılı kanunla İstanbul’da kurulan bir vakıf üniversitesidir.
İlk olarak 2009 yılında 10 fakülte, 2 meslek yüksekokulu ve 3 enstitü ile kurulmuş; 2010-2011 eğitimöğretim yılında ise ilk öğrencilerini alarak 7 fakülte, 2 meslek yüksekokulunda 860 öğrenciyle eğitimöğretime başlamıştır. Üniversitemiz kuruluşundan itibaren başarılı çalışmalarıyla alanında isim yapmış yerli ve yabancı güçlü bir eğitim kadrosuna sahiptir. Kurum içinden ve dışından olmak üzere 96 profesör, 30 doçent, 188
doktor öğretim üyesi, 188 öğretim görevlisi, 65 araştırma görevlisi ve 22 okutman olmak üzere toplam 589 akademisyen ile eğitim ve öğretim sürdürülmektedir.
Üniversitemiz Diş Hekimliği Fakültesi ise “Diş Hekimliği Fakültesi ve Hastanesi” olarak İstanbul’da Avrupa Yakasında Sütlüce – Halıcıoğlu’nda eğitim-öğretim ve diş sağlığı konusunda hizmet vermektedir. Bu yerleşkemiz 8 katlı binasında toplam 3800m2’lik kapalı alanda akademik ve idari birimler, derslikler, 60 diş üniteli 8 klinik, laboratuvar, merkezi sterilizasyon ünitesi, ameliyathane, acil servis ve küçük cerrahi işlemler için lokal girişim alanları konferans salonu, kütüphane, kafeterya ve yemekhane ile Diş Hekimliği Fakültesi öğrencilerine eğitim-öğretim vermekte, uygulama olanağı
sağlamakta, diş sağlığıyla ilgili halka açık hizmet vermektedir.

Üniversitenin öğrencilere tanıdığı burs imkanları nelerdir?
Merkezi yerleştirme ile tam, %75, %50 ve %25 burslu programlara yerleştirilen öğrencilere sağlanan burslar,üniversite içi başarı bursu,kardeş indirimi,şehit gazi bursu,milli sporcu bursu,lise birinciliği bursu gibi birçok burs olanakları bulunmaktadır.

Üniversitenin sosyal imkanları nelerdir?
Üniversitemizde konferans salonu,dans salonu,kütüphane,kafetaryalar bulunmaktadır.Ayrıca teras katında voleybol ve basketbol sahaları mevcuttur.

Üniversitedeki kütüphane, çalışma salonu olanakları nasıldır?
Eğitim-Öğretim dönemi içerisinde hafta içi 08.30-23.00 ,Cumartesi – Pazar 10.00-19.00 saat aralığında hizmet vermektedir.Fakat sınav haftası bu hizmet 7/24 ‘tür.

Üniversitede hangi öğrenci toplulukları bulunuyor? Diş hekimliği fakültesinde etkinlikler yapan öğrenci toplulukları hangileridir?
Üniversitemizde toplam 53 tane öğrenci topluluğu bulunmaktadır.Bunlar Atatürkçü Düşünce Kulübü,Gezi Kulübü,Tiyatro Kulübü,Fotoğrafçılık Kulübü..
Diş hekimliği fakültesinde etkinlikler yapan öğrenci topluluğu ise Diş Hekimliği Kulübüdür.

Okuldaki yemek imkanları nasıldır?
Üniversitemizde 1 adet yemekhane bulunmaktadır.Fiyatı 13.5 TL’dir.Ayrıca üniversiteye yakın çevrede yemek yenebilecek birçok mekan bulunmaktadır.

Üniversitenin şehir içindeki konumu ve fakültenin üniversite kampüsüne göre konumu nasıldır?
Ana kampüs Cevizlibağ’da bulunmaktadır.Diş Hekimliği Fakültesi Hastanesi ise Halıcıoğlu’nda bulunmaktadır.Ayrıca Diş Hekimliği Fakültesi Hastanesi,ana kampüse metrobüs ile 10 dakika uzaklıktadır.

Fakültenin web sitesi nedir?
https://www.yeniyuzyil.edu.tr/

Fakültenin sosyal, sportif ve kültürel olanakları nelerdir?
Üniversite içinde her türlü sanatsal etkinlikte kullanılan büyük bir konferans salonu;dans,müzik vb. aktivitelerde kullanılan dans salonu;masa tenisi bulunmaktadır.Üniversitenin teras katında sportif faaliyetlerde (basketbol voleybol ve futbol ) kullanabileceğimiz bir açık alan spor sahası mevcuttur. Kapalı spor salonu olarak ise Zeytinburnu’ndaki Mesleki Teknik Anadolu Lisesi’nin spor salonu kiralanmıştır.

Fakültenin Eğitim Dili Nedir?
Eğitim %100 Türkçe verilmektedir.

Fakültede İngilizce Hazırlık Dönemi Var mıdır?
Hazırlık,isteğe bağlı olarak okunabilinmektedir.

Fakültenin devam zorunluluğu var mıdır? Var ise devamsızlık bilgisini nereden öğreniyorsunuz?
Teorik derslerin en az % 75’ine, pratik derslerin en az % 80’ine devam edilmesi zorunludur. Ancak, klinik uygulamalara (klinik stajlar) tam katılım zorunludur. Devam durumu, dekanlık tarafından  belirlenen usullere uygun olarak öğretim elemanları tarafından yapılan yoklamalarla tespit edilir.
Yapılan devamsızlıklar her öğrencinin öğrenci bilgi sistemine kaydedilmektedir.

Dönemlere göre derslikler nerede bulunuyor?
Okul ve hastane farklı binalarda bulunduğu için hem okulda hem de hastanede derslikler
bulunmaktadır.

Hastanenin bütün bölümleri tek bir binada mı?
Evet,hastanenin bütün bölümleri tek bir binada.

Dönemi tamamlamak için uygulanan not sistemi nasıldır?
Öğrenci başarılarının belirlenmesinde mutlak değerlendirme ve 100’lük sistem kullanılır. 100’lük sistemin 4’lü sistemlerdeki karşılıkları da kullanılmaktadır(Örneğin 100’lük sistemdeki 91 notunun 4’lük sistemdeki katsayısı 4’e denk gelmektedir ve harf notu AA’dır.
Başarı notunun hesaplanması;vizenin %40’ının(tek vize ise),finalin ise %60’ının alınıp toplanmasıyla yapılmaktadır.Ve bu toplam en az 60 olmalıdırki o dersten geçelim.

Pratik derslerin laboratuvar koşulları nasıldır?
Pratik derslerin laboratuvar koşulları genel olarak iyidir ancak öğrenci sayısı laboratuvarın
kapasitesine göre fazla kaldığından bazı aksaklıklar yaşanabilmektedir.

Fakültenizde her dönemde kaç öğrenci bulunuyor?
Her dönemde 100 öğrenci bulunmaktadır.

Fakültenizde öğretim üyesi başına düşen öğrenci sayısı kaçtır?
Öğretim üyesi başına düşen öğrenci sayısı yaklaşık olarak 10’dur.

Diş Hekimliği Fakültesinin eğitim sistemi nasıldır?
Klasik eğitim sistemidir.

Dönemlere göre ders içerikleri nasıldır?
Ders programları ve içerikleri web sitesinde mevcuttur.

Fakültenizin akademik eğitim öğretim takvimi nasıldır?
Akademik takvim,genel olarak eylül sonu gibi başlayıp mayısın sonunda bitecek şekilde
hazırlanmaktadır.Ancak bu zamanlama sınıftan sınıfa değişiklik gösterebilmektedir.

Burada okumanın avantajları nelerdir?
Teorik olarak kaliteli ve iyi bir eğitim verilmektedir.Hocalarımız iyi ve öğrencilerle ilgilidir.Bölüm fiyatının diğer üniversitelere oranla daha ucuz olması da avantajlardan biridir.

Burada okumanın dezavantajları?
Kampüs hayatının ve okulun sosyal olanaklarının yetersiz olmasıdır.Fakat bu dezavantaj
bölümümüzün yoğunluğu sebebiyle pek göze batmamaktadır.Diğer bir dezavantaj ise
laboratuvarların öğrenci sayısına göre küçük kalmasıdır.

Pandemi döneminde neler oldu?
Derslerimiz TEAMS uygulamasından online olarak devam etti.Sınavlarımız ise üniversitemize ait ÜZEM sitesinden yapıldı.

Makaleye Yorum Yap