İstanbul Medipol Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi

Diş Hekimliği

İSTANBUL MEDİPOL ÜNİVERSİTESİ

Üniversite hangi ilde bulunuyor?

-İstanbul

Üniversite statüsü nedir? (Devlet – Vakıf)

-Vakıf

Şehrin sosyal, kültürel, tarihi, turistik özellikleri nelerdir?

-İstanbul’un kültürel özellikleri ve değerleri, dünyanın başkenti olarak gösterilen şehrimizin tarihi yapıtları, Asya kıtası ile Avrupa kıtasını bağlaması ile oldukça önemli olan coğrafi konumu ve bunun gibi nice özellikleri birçok insanı kendisine mest etmeyi başarmıştır.

İstanbul’un tarihi ve kültürel özellikleri oldukça zengindir. Bunun ana kaynağı ise köklü tarihidir. İstanbul tarihi ana hatları ile birlikte 4 dönem üzerinden incelesek sanırım yanlış olmayacaktır. Bu dönemler: Tarih Öncesi Dönem, Byzantion dönemi, Doğu Roma dönemi, Osmanlı dönemi. Günümüze denk ulaşan ve atalarımızdan bizlere yadigar olan bu güzel şehrimiz içerisinde de birçok zenginliği barındırmaktadır. Bu sayısız güzellikler arasında  ilk akla gelenler arasında Topkapı Sarayı, Sultanahmet Ayasofya ve Süleymaniye Camileri, Yerebatan Sarnıcı, Kapalıçarşı, Mısır Çarşısı, İstiklal Caddesi, Dolmabahçe ve Çırağan Sarayları, Yıldız-Gülhane – Emirgan Parkları, Çamlıca Tepesi, Prens Adaları, Rumeli Hisarı, Haliç Piyer loti, Kız Kulesi, İstanbul Boğazı, Miniatürk İstanbul Surları, Galata Kulesi, Sultanahmet Meydanı ,Eyüp Sultan Camii, Boğaz Köprüleri, Bozdoğan Kemeri ve Fener Rum Patrikhanesi sayılabilir.

Şehrin ulaşım imkanları nelerdir?

-İstanbul’da geniş kamusal ve özel ulaşım imkânları bulunmaktadır. Otobüs ve metro hatları, tramvaylar, vapurlar ve dolmuş/minibüs seçenekleri söz konusudur. Toplu taşıma sistemi kapsamındaki bir tramvaya, metroya ya da vapura her binişinizde İstanbulkart(akbil) kullanmanız gerekecektir.

Şehrin konaklama olanakları nasıl?

-Şehrimizde birçok KYK Yurdu ve özel yurt bulunmaktadır. Otobüslerle kısa ve kolay ulaşım sağlanabilir. Ayrıca okulumuzun da kendi özel kız ve erkek yurdu bulunur, yurtla okul arasında yürüyerek ulaşım sağlanır. Okulumuzun merkezi konumu sayesinde çevresinde birçok tek iki veya üç kişilik öğrenci evi bulunur.

Üniversitenin öğrencilere tanıdığı burs imkanları nelerdir?

-ŞEHİT VE GAZİ ÇOCUKLARI EĞİTİM İNDİRİMİ

Tam burslu olarak eğitim görmeyen, şehit ve gazi çocuklarına ayrıca %15 eğitim indirimi yapılır. Bu indirim, zorunlu hazırlık sınıfı dahil öğrencinin öğrenim gördüğü sürece geçerlidir.

 

-TERCİH İNDİRİMİ

Yerleştikleri program öncesindeki bütün tercihlerini İstanbul Medipol Üniversitesi’nin ön lisans ve lisans programları arasından yapan adaylara, aşağıdaki şekilde tercih indirimi uygulanacaktır.

 

 •   Sadece Burslu ve %50 İndirimli kontenjanı olan programların, %50 İndirimli kontenjanına yerleştikleri takdirde, kendilerine tahakkuk edecek öğrenim ücretinden ayrıca %25 tercih indirimi,

 

 •   Ücretli kontenjanı bulunan Tıp Fakültesi, Hukuk Fakültesi, Eczacılık Fakültesi’nin Türkçe ve İngilizce Programları, Diş Hekimliği Fakültesi’nin Türkçe ve İngilizce Programları, İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi’nin Psikoloji Türkçe ve İngilizce Programları, Sağlık Bilimleri Fakültesi’nin Beslenme ve Diyetetik Programı, Çocuk Gelişimi Programı, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Türkçe ve İngilizce Programları ile Odyoloji Programının ücretli kontenjanına yerleşenlere kendilerine tahakkuk edecek öğrenim ücretinden ayrıca %50 tercih indirimi uygulanacaktır.

 

Bu programların %50 İndirimli kontenjanına yerleşenlere tercih indirimi uygulanmayacaktır.

 

 •   Tercih İndirimi zorunlu hazırlık sınıfı dahil öğrencilerin öğrenim gördüğü sürece geçerlidir.

 

 •   Kayıtlı olunan programda kazanılmış olan tercih indirimi; kayıtlı olunan yılda tercih indirimi uygulanan kontenjanlara Kurum İçi Yatay Geçiş yapılması durumunda da devam edecektir. Güzel Sanatlar Tasarım ve   Mimarlık Fakültesinin Türk Müziği Programı ile Dikey Geçiş Sınavı ile kayıt hakkı kazanan öğrenciler için tercih indirimi uygulanmayacaktır.

 

-KARDEŞ İNDİRİMİ

Üniversitemizde birden fazla kardeşin öğrenim görmesi halinde her bir kardeşe, ödeyeceği öğrenim ücreti üzerinden ayrıca %10 oranında indirim uygulanacaktır.

Bu indirim zorunlu hazırlık sınıfı dahil öğrencilerin birlikte öğrenim gördüğü sürece geçerlidir.

 

ÜSTÜN BAŞARI BURSU

DİL Puanı hariç yerleştiği lisans programının puan türünde standart eğitim süresince ve zorunlu hazırlık sınıfında da geçerli olmak üzere;

 

 •   İlk 100 e giren öğrenciye 5.000 TL tutarında aylık eğitim bursu ( yılda 7 ay boyunca ) ile ücretsiz yurt ve yemek olanağı,

 

 •   101-250 arasında yer alan öğrenciye 4.000 TL tutarında aylık eğitim bursu ( yılda 7 ay boyunca) ile ücretsiz yurt ve yemek olanağı,

 

 •   251-500 arasında yer alan öğrenciye 3.000 TL tutarında aylık eğitim bursu ( yılda 7 ay boyunca) ile ücretsiz yurt ve yemek olanağı,

 

 •   501-750 arasında yer alan öğrenciye 2.000 TL tutarında aylık eğitim bursu ( yılda 7 ay boyunca) ile ücretsiz yurt ve yemek olanağı,

 

 •     751-1000 arasında yer alan öğrenciye 1.500 TL tutarında aylık eğitim bursu ( yılda 7 ay boyunca ) ile ücretsiz yurt ve yemek olanağı verilecektir.

 

Dikey Geçiş Sınavı ile kayıt hakkı kazanan öğrenciler ile daha önce herhangi bir yükseköğretim kurumundan lisans veya lisansüstü derecesi ile mezun olan öğrenciler ÜSTÜN BAŞARI BURSU’ ndan yararlanamazlar.

 

Derslere devam etmeyen, sınıf tekrarı yapan ve kayıt donduran öğrencilerin bursu ilgili yılda kesilir.

 

-ÖSYM BURSLARI

İstanbul Medipol Üniversitesi öğrencileri Yükseköğretim Kurumları Sınavı sonucuna göre Burslu, %50 ve %25 indirimli olarak eğitim hakkı kazanırlar.

 

Yerleştirilen öğrencilere sağlanan burs ve indirimler sadece eğitim-öğretim ücretini kapsar ve zorunlu hazırlık sınıfı dahil öğrencinin öğrenim gördüğü sürece geçerlidir. Barınma, beslenme, ulaşım, kitap, eğitim malzemesi vb. konular burs ve indirim kapsamı dışındadır.

İstanbul Medipol Üniversitesinde verilen ÖSYM burs ve indirimleri karşılıksız olup ancak disiplin suçu işlenmesi ve yatay geçiş yapılması durumunda kesilir.

 

-ÖZEL PROTOKOL

Üniversitemiz ile özel protokol imzalamış olan liselerden mezun olarak üniversitemiz lisans ve ön lisans programlarına yerleşen öğrencilere protokolde yer alan indirim oranları ayrıca uygulanır.

 

-SPORCU İNDİRİMİ

 •   Milli Sporcu İndirimi:

Son beş yıl içinde en az bir kez milli olan ve milli olduğunu ilgili federasyonlarca belgeleyen, mensubu oldukları üniversite takımlarına girme hakkı elde ederek ilgili etkinliklere (toplantı, antrenman maç, deplasman vb.) katılan ya da bireysel branşlarda yurt içi ve yurt dışı müsabakalarda üniversiteyi temsilen yer alan öğrencilere disiplin cezası almadıkları sürece bir sonraki akademik yıl için geçerli olmak üzere, tahakkuk eden öğrenim ücretinden ayrıca %50 eğitim indirimi yapılır.

Öğrenci tam burslu ise bir sonraki akademik yılda 7 ay boyunca 500 TL eğitim desteği verilir.

Son sınıf öğrencilerine içinde bulundukları akademik yıldan başlayarak 7 ay boyunca 500 TL eğitim desteği verilir.

 •   Takım Sporcu İndirimi:

Milli sporcu olmayıp, takım sporlarında üniversite takımları kadrosuna seçilen öğrencilere üniversite takımında yer aldıkları, üniversite takımı ile ilgili etkinliklere (toplantı, antrenman maç, deplasman vb.) katıldıkları ve disiplin cezası almadıkları sürece bir sonraki akademik yıl için geçerli olmak üzere tahakkuk eden öğrenim ücretinden ayrıca %15 eğitim indirimi yapılır.

Öğrenci tam burslu ise bir sonraki akademik yılda 7 ay boyunca 300 TL eğitim desteği verilir.

Son sınıf öğrencilerine içinde bulundukları akademik yıldan başlayarak 7 ay boyunca 300 TL eğitim desteği verilir.

Birden fazla takımda yer alan sporcular takım sporcu indiriminden bir kez faydalanabilir.

 •   Bireysel Sporcu Başarı Ödülü:

Bireysel branşlarda üniversiteyi temsilen katılmış olduğu yurt içi ve yurt dışı müsabakalarda ilk üç dereceye giren öğrencilere dereceye girdiği tarihten itibaren başlamak üzere 7 ay boyunca;

o    Birincilik derecesine 700 TL,

o    İkincilik derecesine 500 TL,

o    Üçüncülük derecesine 300 TL sporcu başarı bursu verilir.

 

Bireysel branşlarda üniversiteyi temsilen turnuvalara katılan ve ilk üç dereceye giren Engelli Sporcular da aynı indirimlerden yararlanır.

 

 •   Takım ve Bireysel Sporcu Listeleri Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı tarafından Rektörlüğe bildirilir ve Rektörlükçe onaylanan takım listeleri geçerlidir.

 

-MİLLİ SPORCU BURSU

Gençlik ve Spor Bakanlığı ile imzalanan mutabakat metni uyarınca aşağıdaki spor alanlarında son 4 yıl içerisinde başarılı olduğu belgelendirilen milli sporculara 2020 Yükseköğretim Kurumları Sınavı sonucuna göre yerleşmeleri halinde eğitim-öğretimleri süreleriyle sınırlı olmak kaydıyla sağlanan %100 eğitim ücreti indirimidir.

 

 1. a) 1.Grup; Olimpiyat, Paralimpik ve Deaflimpik Oyunları, Gençlik Olimpiyatları, Olimpik ve Paralimpik spor dallarının büyükler kategorisindeki Dünya ve Avrupa Şampiyonası Finalleri, Dünya ve Avrupa Şampiyonası yapılmayan spor dallarının büyükler kategorisindeki Dünya ve Avrupa Kupaları Finallerinde madalya kazanan sporcular,

 

 1. b) 2.Grup; Olimpik ve Paralimpik spor dallarında Ümitler, Gençler ve Yıldızlar kategorisindeki Dünya ve Avrupa Şampiyonası Finalleri, Dünya ve Avrupa Şampiyonası yapılmayan spor dallarının Ümitler, Gençler ve Yıldızlar kategorisindeki Dünya ve Avrupa Kupaları Finalleri, Avrupa Oyunları, Üniversite Oyunları, Akdeniz Oyunları, İslam Oyunları, Avrupa Olimpik Gençlik Yaz ve Kış Festivalleri, FISU (Uluslararası Üniversite Sporları Federasyonu) tarafından düzenlenen Dünya Şampiyonaları’nda madalya kazanan sporcular ve Olimpiyat, Paralimpik ve Deaflimpik Oyunları ile Gençlik Olimpiyatları’na katılan sporcular,

 

 1. c) 3.Grup; Olimpik ve Paralimpik spor dallarında düzenlenen ve uluslararası federasyonların yarışma takviminde yer alan, ferdi spor dallarında en az 16 ülke sporcusu, takım sporlarında en az 9 ülke takımının katıldığı uluslararası yarışma ve turnuvalarda madalya kazanan sporcular ile Olimpik ve Paralimpik spor dallarının Büyükler, Ümitler, Gençler ve Yıldızlar kategorilerinde düzenlenen Avrupa ve Dünya Şampiyonası finalleri ile Dünya ve Avrupa Şampiyonası yapılmayan spor dallarının büyükler, ümitler, gençler ve yıldızlar kategorilerindeki Dünya ve Avrupa Kupaları finallerine katılan sporcular

 

Bu indirim, sadece eğitim-öğretim ücretini kapsar ve zorunlu hazırlık sınıfı dahil eğitim öğretimleri süreleriyle sınırlı olmak kaydıyla geçerlidir.

 

-ENGELLİ ÖĞRENCİ İNDİRİMİ

Tam burslu olarak eğitim görmeyen, %40 ve üzeri engelli raporu bulunan öğrencilere ayrıca %10 eğitim indirimi yapılacaktır.

 

-DİKEY GEÇİŞ SINAVI İNDİRİMİ

Üniversitemiz ön lisans programlarından mezun olup Dikey Geçiş Sınavı ile Lisans programlarına kayıt hakkı kazanan öğrencilerimize ayrıca % 10 eğitim indirimi yapılır.

 

-İSTEĞE BAĞLI HAZIRLIK

İsteğe bağlı hazırlık sınıfı okuyacak öğrenciler yerleştikleri programın ücreti üzerinden %25 indirimli olarak hazırlık programına kabul edilirler.

 

BAŞARI BURSU

Üniversitemizde her yıl sınıf seviyelerinde belirlenen şartları sağlayıp dereceye giren lisans öğrencilerine üniversitemiz tarafından ayrıca Başarı Bursu verilmektedir. Başarı Bursu alacak öğrenciler, tamamlanan eğitim öğretim yılı içindeki senelik ağırlıklı not ortalaması ve diğer şartlara göre belirlenmekte olup, ilgili burs sadece takip eden yıl için geçerlidir.

** Bahar yarıyılında not yükseltmek veya başarısızlık nedeniyle bütünleme sınavına girmeksizin almış olduğu notlar dikkate alınacaktır.

 

 •   Sınıf birincisi olan öğrenci bir sonraki eğitim-öğretim döneminde ücretsiz eğitim alır.
 •   Sınıfında 2. olan öğrencinin eğitim ücretinin %50’si, kendisine tahakkuk edecek eğitim ücretinden ayrıca indirim yapılır.
 •   Sınıfında 3. olan öğrencinin eğitim ücretinin %25’i kendisine tahakkuk edecek eğitim ücretinden ayrıca indirim yapılır.
 •   Sınıfında ilk üç dereceye giren öğrencinin tam burslu olması durumunda, öğrenciye nakit olarak ve her yıl güncellenen tutarlarda destek bursu verilir. Zorunlu ve isteğe bağlı hazırlık süreci hariçtir.

 

Başarı durumuna göre verilen bu burslar sadece takip eden yıl için geçerlidir.

 

Üniversitenin sosyal imkanları nelerdir?

– İstanbul Medipol Üniversitesi, öğrencilerine akademik eğitim ile birlikte toplumsal, kültürel, sosyal , bilimsel ve kişisel gelişimlerine katkı sağlamak amacıyla girişimlerine gerekli destekleri vererek tamamı aktif 115 öğrenci kulübüne sahiptir. Öğrencilerimiz kulüp çalışmalarıyla birlikte ekip çalışması, iletişim becerileri, proje yönetimi ve iş ağlarını geliştirme fırsatına sahip olurlar.

 

Üniversitenin kütüphane, çalışma salonu olanakları nasıldır?

-Üniversitemizde 5 adet kütüphane bulunmaktadır.İki tanesi Güney Kampüsümüzde, yani fakültemizin bulunduğu kampüste yer almaktadır. Yeterli genişliğe ve oturma alanına sahiptir. Çalışma saatleri aşağıdaki gibidir ancak bazı vize dönemlerinde bu saatler değişiklik gösterebilmektedir:

Üniversitede hangi öğrenci toplulukları bulunuyor? Diş hekimliği fakültesinde etkinlikler yapan öğrenci toplulukları hangileridir?

-Okulumuzda aktif olan 115 öğrenci kulübü vardır.

Bunlardan bazıları Kızılay, Haymed(hayvanları koruma  derneği) İmüsat(Su altı topluluğu),Medipol Bkfk (Bilim kurgu ve fantazya kulübü) Müzik kulübü, Sanat kulübü, tiyatro kulübü gibi ve Diş hekimliği fakültesinin öğrencilerinden oluşan kongreler, diş hekimliği öğrencileri için gezileri düzenleyip kurgulayan kulüp IMUDSA(Istanbul Medipol University Dental Student Association) olmak üzere birbirinden farklı ve donanımlı kulüpler mevcuttur.

 

Okuldaki yemek imkanları nasıldır?

-Okulumuzun B1 katında yemekhanesi bulunmaktadır. Ayrıca Starbucks, Kahve Dünyası, Simit Sarayı,pilavcı ve Sehil adında bir kafe de mevcuttur.

 

Üniversitenin şehir içindeki konumu ve fakültenin üniversite kampüsüne göre konumu nasıldır?

-Üniversitemiz Kavacık’ta ve Haliç’te kampüsleri bulunur. Diş hekimliği fakültesi Kavacık Güney Kampüstedir.

 

Fakültenin web sitesi nedir?

-https://www.medipol.edu.tr/akademik/fakulteler/dis-hekimligi-fakultesi

 

Fakülteniz ne zaman kurulmuştur?

-2010 2011 yılında eğitime başlamıştır.

 

Fakültenin sosyal, sportif ve kültürel olanakları nelerdir?

-IMUDSA kulübü bulunur.Basketbol,futbol takımları da mevcuttur.

Fakültede hangi öğrenci değişim programları uygulanmaktadır?

-Erasmus, Farabi ve Mevlana değişim programları uygulanmaktadır.

Fakültenin eğitim dili nedir?

-%100 İngilizce veyahut %30 İngilizce %70Türkçe bölümlerimiz bulunmaktadır.

Fakültede İngilizce hazırlık dönemi var mıdır?

-Evet, %30 İngilizce ve %100 İngilizce sınıfları için 1 senelik ingilizce hazırlık dönemi bulunmakta ancak sene başında yapılan hazırlık sınavından yeterli puan alınması durumunda hazırlık yılı atlanabilir.Bu puan direkt muaf için 75 speaking e girerek alacağınız ekstra puanla geçebilmeniz ve bu şekilde muaf olmanız için 60 tır.

Fakültenizin hastaneye göre konumu nasıldır?

-Hastanemiz Esenlerde, okulumuz Kavacıkta bulunur.

Aralarında 27 km bulunmaktadır

Dönemlere göre derslikler nerede bulunuyor?: 

-Diş Hekimliği 1,2,3. Sınıflar Güney Kampüs 2. Katta bulunuyor.

Hastanenin bütün bölümleri tek bir binada mı?: 

-Hayır,Esenlerde ayrıca diş hastanesi bulunmaktadır.

Fakülte ve hastane dışında eğitim alırken gidilen başka bir birim bulunuyor mu?

-Hayır bulunmuyor.

 

Fakültenizde her dönemde kaç öğrenci bulunuyor?:

-2020-2021 eğitim döneminde İngilizce 90 Türkçelerde 100 kişilik kontenjan açılmıştır.(yabancı öğrenciler bu kontenjana dahil değildir.Onlar da dahil edildiğinde yaklaşık her dönemde 140-170 kişi bulunur)

 

Dönem 4-5’te her staj grubunda kaç öğrenci bulunuyor?

-20 öğrenci bulunuyor.

 

Fakültenizde öğretim üyesi başına düşen öğrenci sayısı kaçtır?

Aşağıdaki adresten öğretim üyelerimize ulaşabilirsiniz.

https://www.medipol.edu.tr/akademik/fakulteler/dis-hekimligi-fakultesi/egitim-kadrosu

 

Fakültesinin eğitim sistemi nasıldır? (Entegre, PDÖ, Klasik, Hibrit): 

-Entegre

Dönemlere göre ders içerikleri nasıldır? 

Aşağıdaki adresten bütün dönemlerin ders programına ulaşabilirsiniz.

https://www.medipol.edu.tr/akademik/fakulteler/dis-hekimligi-fakultesi/ders-programi

 

Fakültenizin akademik eğitim öğretim takvimi nasıldır?

-Eylül Şubat arası güz dönemi Mart Mayıs arası bahar dönemidir. Final sınavları Haziranda yapılır.

 

Pratik derslerin laboratuvar koşulları nasıldır?

-İstanbul Medipol Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi bünyesinde bulunan ve Kavacık Güney Kampüste yer alan Simülasyon Kliniği, diş hekimliği öğrencilerinin eğitimleri sırasında gereken el becerileri ve klinik yetkinlikleri kazanmaları amacıyla 2013 yılında kurulmuştur. Öğrenciler, klinikte önceden belirlenmiş senaryolara göre hazırlanmış yapay hastalar üzerinde tedavi işlemi yapmaktadır. Simülasyon kliniğinde toplam 44 adet yapay hasta yer almaktadır. Öğrenciler, öğretim elemanlarının yapmış oldukları demonstrasyonları, ünitelerinde bulunan LCD monitörler vasıtasıyla canlı olarak izleyebilmektedirler. Merkezde Türkiye’de bir ilk olarak diş hekimliği koltuğunda yer alan yapay hastalar üzerinde eğitim gerçekleşmektedir. Böylece öğrenciler ergonomik çalışma olanağına kavuşmaktadır.

 

Fakültenizin dönemlere göre ölçme-değerlendirme sistemi nasıldır?

-Komite sistemi geçerlidir ve eğer dersin pratik çalışması da varsa pratik çalışma ve komite puanı birlikte değerlendirilir.

Bu fakülteyi tercih edebilirim çünkü:

Geniş preklinik laboratuvarları ve güçlü akademik kadrosuyla birlikte diş hastanesinin olup yoğun talep görmesi de Medipol Üniversitesinin büyük avantajlarından sayılır.

 

Bu üniversitede okumanın dezavantajları nelerdir?

-Özellikle İngilizce diş hekimliği fakültesinde okuyan öğrencilerin teorik derslerin zorluğundan yakınmaları dezavantaj olarak sayılabilir. Fakültemizin konumu Avrupa yakasında konaklayan insanlar için biraz ulaşımda sorun olup, fazla toplu taşıma kullanmaya sebep olabilir. Ancak okulumuzun hemen önünde o toplu taşımlarla entegreli duraklar bulunur.

 Fakültenizde pandemi sürecinde pratik eğitim koşulları nasıldı?

-Pratik eğitimimiz için seyreltilmiş gruplar halinde 2 haftada 1 kere laboratuvara katılma imkanı verildi. Katılım zorunlu değildi.

Fakültenizde pandemi sürecinde teorik eğitim koşulları nasıldı?

– Teams üzerinden tamamen online derslerdi.

Fakültenizde pandemi sürecinde ölçme ve değerlendirme sistemi nasıldır?

-Teorik eğitimlerin sınavları Mebis üzerinden online olarak yapılıyor. Ayrıca sınav sırasında sınavı çözdüğümüz cihaz haricinde başka bir cihazdan kamera açmamız isteniyor. Maalesef sınav esnasında sorulara geri dönüş yapılamıyor.Sınavdaki soru sayısından 5 dakika fazla kadar süre veriliyor.(Örn.:100 soru 105 dk).Pratikler elden veyahut kargo ile teslim şeklinde yapılıyor ve değerlendiriliyor.

 

Makaleye Yorum Yap