İstanbul Gelişim Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi

Diş Hekimliği

İstanbul Gelişim Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi

Üniversite hangi ilde bulunuyor?

İstanbul

Üniversite statüsü nedir? (Devlet – Vakıf)

Vakıf

Şehrin sosyal, kültürel, tarihi, turistik özellikleri nelerdir?

İstanbul bir sürü döneme ev sahipliği yapmış farklı kültürler içeren gözde bir şehrimizdir. Dolmabahçe Sarayı, Galata Kulesi gibi bir çok tarihi değerlerimizi bulundurmaktadır. Birbirinden güzel caddeleri ve sahilleriyle de her yıl bir sürü turist çekmektedir.

Şehrin ulaşım imkanları nelerdir?

Otobüs, metro, metrobüs, tramvay, vapur ve dolmuş seçenekleri mevcuttur.

Şehrin konaklama olanakları nasıl?

Öğrencilere yönelik bir sürü devlet yurtları ve özel yurtlar bulunmaktadır. Bu yurtların içinde okulumuza yakın bölgedekilerle anlaşmamız bulunmaktadır.

Üniversitenin öğrencilere tanıdığı burs imkanları nelerdir?

ÖSYM sınav puanına göre kazanılan %100 %50 %25 burs imkanları vardır. Ücretli kontenjanları ilk 5 tercihten herhangi birinde yazıp kazanan öğrenciler, %30 tercih bursu imkanından yararlanır ve yıllık eğitim ücretini %30 indirimli olarak öderler. Eğitim-öğretim süresince başarılı öğrencilerimiz ise Başarı Bursu ile ödüllendirmektedir. Ayrıca maddi durumu yetersiz olan başarılı öğrencilerimize Mütevelli Heyeti tarafından belirlenen oranda burs imkanı sağlanmaktadır. Üniversitemizde birden fazla kardeşin öğrenim görmesi halinde her bir kardeşe, yatıracağı öğrenim ücreti üzerinden %5 oranında indirim uygulanır. Bu indirim öğrenim gördüğü sürece geçerlidir. ÖSYM’deki sıralamada üniversitemizin burslu programlarını kazanarak kayıt yaptıran öğrencilere;

Derece Bursu

*İlk 10’a girenlere 2.500TL

*İlk 100’e girenlere 2.000TL

*İlk 500’e girenlere 1.500TL

* İlk 1000’e girenlere 1.000TL aylık verilir.

Bu burs Dil puanı ile yerleşen öğrencileri kapsamaz. Eğitim- öğretim yılı içerisinde anlaşma yapılan çeşitli eğitim kurumlarında okuyan öğrencilere İstanbul Gelişim Üniversitesi’ni tercih edip kazandıkları takdirde önceden belirlenen oranlarda kurumsal burs uygulanmaktadır. Uluslararası Bakalorya (IB) diploması olup diploma skoru 35-45 arası olan öğrenciler burslu okumaktadır. Fakat Psikoloji, Diş Hekimliği, Uçak Mühendisliği, Uçak Bakım ve Onarım, Uçak Teknolojisi bölümlerini kapsamamaktadır ve bu burslar, kurumsal burslarla birleştirilemez.

Üniversitenin sosyal imkanları nelerdir?

Basketbol ve voleybol sahaları ,tenis kortu, kapalı spor salonu ile öğrenci ve personelimizin kullanımı için her gün açık durumdadır. Ayrıca her biri kendi branşında uzman eğitmenler nezaretinde düzenlenen , basketbol ,voleybol , halk oyunları ve modern dans branşlarında kurslarımız bulunmaktadır.

Üniversitenin kütüphane, çalışma salonu olanakları nasıldır?

Ön lisans ,lisans ve lisansüstü öğrencilerinin yararlanabildiği toplamda 123 laboratuvar ve atölye bulunmaktadır.

Kütüphanemiz 2011 yılında 5.500 basılı materyalle başlatılan kütüphane derme geliştirme çalışmaları ile kütüphane dermesi 2018 yılında 50.000 basılı, 180.000 elektronik toplam 230.000 materyale ulaşılmıştır. 2018 yılında kütüphane üye sayısı 8.800’ü aşmıştır.

2012 yılından itibaren, üniversitemizin yayıncılık koordinasyonu görev ve sorumluluğu da daire başkanlığına verilmiştir. Bu kapsamda 2018 yılına kadar 61 kitap yayımlanmıştır. Ayrıca 3 akademik hakemli ve 1 popüler dergi olmak üzere toplam 4 basılı ve elektronik dergi düzenli olarak yayımlanmaktadır.

Üniversitede hangi öğrenci toplulukları bulunuyor?

Diş hekimliği fakültesinde etkinlikler yapan öğrenci toplulukları hangileridir? Üniversitemizde AİD Kulübü, Anadolu Gençlik Kulübü, Atatürkçü Düşünce Kulübü, Bağımlılıkla Mücadele Kulübü, Beslenme ve Diyetetik Kulübü (İGÜDYT),Bilgi ve Değerler Kulübü, Bir Emek Bin Umut Kulübü, Biyoteknoloji ve Yaşam Bilimleri Kulübü, Çocuk Gelişimciler Kulübü, Dans Kulübü, Dil Düşünce ve Edebiyat Kulübü, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Kulübü, Endüstri Mühendisliği Kulübü, Erasmus Kulübü, Ergoterapi ve Toplumsal Rehabilitasyon Kulübü, Esports Gelişim Kulübü, Fütürizm Kulübü, Gastroart Kulübü, Gastrobahçem Kulübü, Geleceğini Kitapla Aydınlat Kulübü, Gelişim Finans ve Yatırım Kulübü, Gelişim Gönüllüleri Kulübü, Gelişim Liderler Kulübü,Gelişim Tayyare ve Uzay Kulübü ,Gelişim UNİBJK Kulübü, Genç İnşaat Mühendisleri Kulübü, Gıda Teknolojisi Kulübü, Girişimci Sporcular Kulübü, Global Liderlik ve Girişimcilik Kulübü, Halkla İlişkiler ve Sosyal Sorumluluk Kulübü, Hava Araçları Bakım Kulübü, Havacılık Kulübü, Hayvan Haklarını Koruma Kulübü, Hemşirelik Kulübü, International Students Club, İGÜ Bilim Kulübü, İGÜ Çeviri Kulübü, İGÜ Genç Tema Kulübü, İGÜ Kamera ve Çekim Kulübü, İGÜ Patoloji Kulübü, İGÜ Türk Kızılayı Kulübü, İGÜ FTR Kulübü, İletişim ve İnovasyon Kulübü, İnsan Kaynakları ve Kariyer Kulübü, İstanbul Gelişim Üniversitesi Türk Hava Kurumu Kulübü, İş Sağlığı ve Güvenliği Kulübü, Kişisel ve Sosyal Gelişim Kulübü, Koşu Kulübü, Kültür Mirası Kulübü, Kültür ve Medeniyet Kulübü, Lojistik ve Ticaret Kulübü, Lösev Kulübü, Medya Kulübü, Milli Değerler Kulübü, Mimarlık Kulübü, Münazara Kulübü, Müzik Kulübü, Odyoloji Kulübü, Oryantiring ve Doğa Kulübü, Perfüzyon Kulübü, Psikoloji Kulübü, Sağlık Kulübü, Sağlık için Egzersiz ve Sporun Liderleri Kulübü, Saha Araştırmaları Kulübü, Savunma Sporları Kulübü, Sinema Kulübü, Siyaset, Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Kulübü, Sosyal Hizmet Kulübü Tiyatro Kulübü, Together Life Club, Toplumsal Duyarlılık Projeleri Kulübü, Trabzonspor Kulübü, Türk Dünyası Araştırmaları Kulübü, uA Gelişim UNI Kulübü, Üniversiteli Genç Fenerbahçeliler Kulübü, Voleybol Kulübü, Yarını Aydınlat Kulübü Yeniler Kulübü olmak üzere tüm üniversite öğrencilerimize yönelik 78 kulübümüz bulunmaktadır. Fakültemiz bu sene faaliyete geçtiğinden Diş hekimliği kulübümüz kurulma aşamasındadır.

Okuldaki yemek imkanları nasıldır? 

İstanbul Gelişim Üniversitesi yemekhanesi, kantinleri ve kafeteryaları, kaliteli ürünlerle, günlük kalori ihtiyacını göz önünde bulundurarak öğrencilerine hizmet vermektedir. Tüm beslenme noktaları üniversite yönetimi tarafından temizlik, hijyen koşullarına uygunluk ve fiyat dengesi açısından sürekli olarak denetlenmektedir. Üniversitede ayrıca Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu öğrencilerinin sağlıklı ve dengeli beslenmenin önemine dikkat çekmek için açtığı sağlıklı yaşam kafesi (Fit Cafe) bulunmaktadır. El yapımı organik yiyecek ve içeceklerin yer aldığı kafede, her öğün için ayrı menü bulabilmek mümkündür.

Üniversitenin şehir içindeki konumu ve fakültenin üniversite kampüsüne göre konumu nasıldır?

Üniversitemiz Avcılar semtinde bulunmaktadır fakültemiz ise I blokta Gelişim tower ın yanında yer almaktadır.

Fakültenin web sitesi nedir?

https://dishekimligi.gelisim.edu.tr/ 

Fakülteniz ne zaman kurulmuştur?

2019 yılında kurulmuştur.

Fakültenin sosyal, sportif ve kültürel olanakları nelerdir?

Çeşitli gezi turları ile ilgilenen okul grubumuz bulunmaktadır. Sosyalleşebildiğimiz kış bahçemiz, kafeteryamız bulunmaktadır buna ek olarak  fakültemiz ilk sorularda bahsettiğim okulumuzun sahip olduğu bütün sportif olanaklardan yararlanma hakkına sahiptir. Bu sene faaliyete geçmemizden ve pandemi koşullarından dolayı fakültemiz ayrı olarak bir etkinlik henüz gerçekleştirememiştir.

Fakültede hangi öğrenci değişim programları uygulanmaktadır? 

100’ün üzerinde dünya üniversitesi ile anlaşması olan İstanbul Gelişim Üniversitesi  Erasmus+ imkânı sunmaktadır.

Fakültenin eğitim dili nedir?

%100 Türkçe.

Fakültede İngilizce hazırlık dönemi var mıdır?

Şuan için bulunmamaktadır.

Fakültenizin hastaneye göre konumu nasıldır?

Henüz hastanemiz bulunmamaktadır.

Dönemlere göre derslikler nerede bulunuyor?

Tek dönem öğrenci bulunmaktadır ve dersliklerimiz aynı kampüste görülmektedir.

Hastanenin bütün bölümleri tek bir binada mı?

Hastanemiz kurulum aşamasındadır.

Fakülte ve hastane dışında eğitim alırken gidilen başka bir birim bulunuyor mu?

Eğitimlerimiz sadece fakültemizde ve hastanemizde görülecektir fakat hastanemiz kurulana kadarki süreçte anlaşmalı olduğumuz klinikten destek alacağız.

Fakültenizde her dönemde kaç öğrenci bulunuyor?: 

86 kişilik birinci dönem öğrencilerimiz bulunmaktadır.

Dönem 4-5’te her staj grubunda kaç öğrenci bulunuyor?: 

Dönem 4-5 öğrencilerimiz bulunmamaktadır.

Fakültenizde öğretim üyesi başına düşen öğrenci sayısı kaçtır?: 

Fakülte öğretim elemanlarımızda 6 adet profesör 7 adet doçent 10 adet doktor öğretim üyesi ve 1 adet araştırma görevlisi hocamız, fakültemizde öğrenim veren diğer 4 adet profesör 1 adet doçent 11 doktor öğretim üyesi 7 adet öğretim görevlisi hocamız bulunmaktadır.

Fakültesinin eğitim sistemi nasıldır? (Entegre, PDÖ, Klasik, Hibrit): 

Klasik

Dönemlere göre ders içerikleri nasıldır?

Müfredatımız ekte bulunmaktadır.

https://dishekimligi.gelisim.edu.tr/bolum/dis-hekimligi-243/mufredat

Fakültenizin akademik eğitim öğretim takvimi nasıldır?: 

Güz dönemi ekim ayında başlar ve ocak ayında biter bu süreçte vize ve final sınavlarımız olur şubat ayında ise bütünleme sınavlarımız yapılır. Bahar dönemi şubat ayının sonunda başlar ve haziranda sona erer. Bütünleme sınavlarımız temmuzda yapılır.

Pratik derslerin laboratuvar koşulları nasıldır?

Preklinik laboratuvarlarımız son teknoloji cihazlarla donatılmıştır. Bu laboratuvarımızda 1. ve 2. sınıf öğrencilerinin el becerisi geliştirilerek temel diş protez teknolojisi eğitimi verilmektedir. Fantom laboratuvarımızda 2. ve 3. sınıf Diş Hekimliği ögrencilerine teknolojik görüntü ve ses sistemiyle maket hastalar üzerinde klinik öncesi eğitim verilmektedir.

Fakültenizin dönemlere göre ölçme-değerlendirme sistemi nasıldır?

Bu süreçte 1 vize 1 final şeklinde değerlendirme yapılmaktadır.

Bu fakülteyi tercih edebilirim çünkü…:

Tecrübeli kadrosu, modern klinikleri ve laboratuvarlarıyla ulusal ve uluslararası düzeyde etkinliği olan seçkin, gelişimci ve girişimci bir diş hekimliği fakültesidir.

Bu üniversitede okumanın dezavantajları nelerdir?

Konumumuzun İstanbul merkezine kısmen daha uzak olması ve kendi yurdumuzun bulunmaması dezavantaj sayılabilir.

Fakültenizde pandemi sürecinde pratik eğitim koşulları nasıldı? Tek dönem olduğumuz için pratik dersimizin pandemi seyrine göre haziran ayında yüzyüze başlanması yönünde karar alınmıştır.

Fakültenizde pandemi sürecinde teorik eğitim koşulları nasıldı?

%100 online şekilde devam etti.

Fakültenizde pandemi sürecinde ölçme ve değerlendirme sistemi nasıldır?

Vize ve finallerimiz 20 soru 40 dakika olmak üzere online şekilde yapıldı bazı derslerimiz için ödev hazırlamamız da istendi.

Makaleye Yorum Yap