Fırat Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi

Diş Hekimliği

Fırat Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi

 

 

Üniversite hangi ilde bulunuyor?

Elazığ

Üniversite statüsü nedir?

Devlet

Şehrin sosyal, kültürel, tarihi, turistik özellikleri nelerdir?

Fırat ve Dicle nehirlerinin ana yurdu onlarca medeniyetin ev sahibi üç tarafı sularla çevrili huzur yarımadası Elazığ…

Doğu Anadolu‘nun batısında yer alan Elazığ il sınırları içerisindeki arkeolojik buluntulara göre M.Ö. 10 000 yıllarındaki paleolitik döneme kadar uzanmaktadır. Keban, Karakaya Barajı ve Hazar Gölü tarafından üç tarafı sularla çevrilidir. Şehir merkezinin 6 km uzağında Harput Antik Yerleşkesi bulunmaktadır. Şehir içinde Şehit Polis Fethi Sekin mesire alanı, arkeoloji müzesi, kültür park, tarihi kapalı çarşı gibi birçok gezilecek yer bulunmaktadır.

Şehrimizde 2 tane AVM bulunmaktadır. Öğrencilerin vakit geçirebileceği kafelerin yoğunlukta bulunduğu Kanalboyu Sokağı bulunmaktadır. Doğal güzelliğiyle büyüleyen Sivrice Gölü‘nün kenarında güzel vakit geçirebileceğiniz kafeler bulunmaktadır. Kışın karın tadını çıkarabileceğiniz Hazar Baba Kayak Merkezi bulunmaktadır.

Şehrin ulaşım imkanları nelerdir?

Şehir içi ulaşımda otobüs, minibüs ve taksi imkanlarını kullanabilirsiniz. Şehirler arası ulaşımda havaalanı, otobüs, tren ve feribot ulaşım yolları mevcuttur.

Şehirdeki yurt olanakları nasıl?

3 erkek, 5 kız olmak üzere toplam 8 tane KYK yurdu bulunmaktadır. Okulun yakınlarında 9 tane özel kız öğrenci yurdu,8 tane özel erkek öğrenci yurdu vardır.

Şehirde barınma olanakları nasıl ?

Üniversitemiz çevresinde bulunan 1+1 eşyalı daireler 600-850 TL arasında , 2+1 eşyalı daireler 1500-2000 TL ve 3+1 dairelerde 1500-2000 TL arasında değişen  kira ücretleri bulunmaktadır.

Aynı zamanda aylık 400 TL bandından başlayıp 1000 TL bandına kadar özel yurt imkanları bulunmaktadır.

Üniversitenin öğrencilere tanıdığı burs imkanları nelerdir?

Üniversitemize özel bir burs imkanı bulunmamaktadır.

Üniversitenin sosyal imkanları nelerdir?

Üniversitemizde bahar şenliği, mezuniyet töreni gibi etkinlikler ve zaman zaman da konserler yapılmaktadır. Kampüs içinde bulunan Atatürk Kültür Merkezinde çeşitli sosyokültürel aktiviteler yapılmaktadır. Kampüs içinde büyük bir spor salonu, yarı olimpik yüzme havuzu, tenis kortu, futbol, basketbol ve voleybol sahaları bulunmaktadır.

Üniversitede hangi öğrenci toplulukları bulunuyor? Diş hekimliği fakültesinde etkinlikler yapan öğrenci toplulukları hangileridir?

Genç Diş Hekimleri Birliğinin temsilciliği üniversitemizde aktif olarak yeralmaktadır. Aynı zamanda yeryüzü doktorları gibi diğer öğrenci topluluklarının etkinlikerinede katılma imkanı bulunmaktadır.

Okuldaki yemek imkanları nasıldır?

Okulun yemekhanesi öğlen ve akşam yemek vermekte fiyatı 2.5 Türk Lirası’dır. Fakültenin yemekhanesi yoktur ancak klinik öğrencileri için yemekhane mevcuttur. Yemekhane dışında fakülte çevresine yakın yemek yerleri bulunmakta olup çarşıya yakın bir konumda bulunan fakülte her türlü olanağı da sağlamaktadır.

Üniversitenin şehir içindeki konumu ve fakültenin üniversite kampüsüne göre konumu nasıldır?

Üniversite şehrin içinde olup fakültemizin temel bilimler, dekanlık ve hastane binaları rektörlük kampüsünde bir arada bulunmaktadır. Üniversitemizde iki adet kampüs bulunmaktadır. Rektörlük kampüsünde tıp, konservatuar, fen edebiyat, teknoloji vb. fakülteler bulunurken diğer kampüsümüz mühendislik kampüsüdür. Rektörlük kampüsünden çıktıktan sonra 20 dakika yürüyerek Elazığ’ın merkezi caddesi olan Gazi caddesine ulaşılabilmektedir.

Fakültenin web sitesi nedir?

http://dhf.firat.edu.tr/

Diş Hekimliği Fakültesi ne zaman açılmıştır?

2013 yılında kurulmuş olan Diş Hekimliği Fakültemiz doğunun parlayan yıldızı olan Fırat Üniversitesi kampüsü içerisinde yer almaktadır.

Fakültenin sosyal, sportif ve kültürel olanakları nelerdir?

Kampüsün kendine ait sahaları bulunmaktadır. Ayrıca tenis salonu da mevcuttur. Öğrenci topluluklarının da desteğiyle belirli aralıklarla etkinlikler partiler düzenlenmekte olup kültürel alışveriş sağlanmaktadır.

Fakültede hangi öğrenci değişim programları uygulanmaktadır?

Fakültemizde ERASMUS öğrenci değişim programı uygulanmaktadır.

Fakültenin eğitim dili nedir?

Fakültemizin eğitim dili %100 Türkçe verilmektedir.

Fakültede İngilizce hazırlık dönemi var mıdır?

Fakültemizde İngilizce hazırlık dönemi bulunmamaktadır.

Fakültenizde devam zorunluluğunuz var mı? Var ise devamsızlık bilgisini nereden öğreniyorsunuz?

Bir ders grubu veya stajın sınavlarına girebilmek için teorik derslerin en az % 70’ine, pratik derslerin en az %80’ine devam etmek gerekir. Devamsızlık öğrenci işlerinden öğrenilmektedir.  Ayrıca belli periyotlarla devamsızlık bilgileri ders panolarına asılmaktadır.

Dönemlere göre derslikler nerede bulunuyor?

1, 2,3, 4 ve 5.sınıf öğrenciler tıp fakültesinde bizler için ayrılan amfilerinde ders almaktayız.

Hastanenin bütün bölümleri tek bir binada mı?

Evet, hastanenin bütün bölümleri tek bir binada bulunmaktadır.

Fakültenizde her dönemde kaç öğrenci bulunuyor?

Dönem 1: 90

Dönem 2:110

Dönem3: 90

Dönem4: 63

Dönem5: 64

Dönem 4-5-’de her staj grubunda kaç öğrenci bulunuyor.

Dönem 4: 8

Dönem 5: 8

Fakültenizde öğretim üyesi başına düşen öğrenci sayısı kaçtır?

2018 verilerine göre fakültemizde 279 öğrenci 22 öğretim görevlisi bulunmaktadır.

Diş Hekimliği Fakültesi eğitim sistemi nasıldır? (Entegre, PDÖ, Klasik, Hibrit)

Fakültede eğitim-öğretim; 1, 2 ve 3 üncü sınıflarda ders konuları ve saatleri arasında koordinasyonun sağlandığı entegre sistem esasına göre ders kurulları şeklinde yürütülür. 4 üncü sınıf, bir ders yılını kapsayan teorik dersleri ve uygulamalarını içerir. 5 inci sınıf ise stajlar halinde uygulanır. Her staj bir derstir.

Dönemlere göre ders içerikleri nasıldır?

Ders programları ve içerikleri web sitesinde yıllık olarak yayınlanmaktadır.

Fakültenizin akademik eğitim öğretim takvimi nasıldır?

http://www.firat.edu.tr/documents/sites/default/files/akademik_2019_2020/2019_2020_akademik_takvim.html

Dönemi tamamlamak için yaptığınız not sisteminiz nasıldır?

Öğrencinin sınıfı geçmesi için 60 not ortalaması olması gerekmektedir. Dönem 4 ve dönem 5’te her bir stajda her ana bilim dalı için %50’nin altında olanlar puanlar çıkarılarak hesaplanır.

Pratik derslerin lab koşulları nasıldır?

Pratik dersler 1.sınıfın 1. döneminden itibaren yoğun bir şekilde verilmektedir. Diş hekimliği klinik pratik dersleri preklinik laboratuarlarında sabun mum yontuları olarak başlamaktadır.Diş anatomisi ve fizyolojisi , protetik diş hekimliği,restoratif diş hekimliği gibi alan derslerinin pratık uygulamaları için fakülte binasında ilgili labaratuarlar bulunmaktadır.Ve artan kontejyanlarla birlikte öğrenci ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanmaktadır. Ayrıca  temel bilimlere ait teorik bilgiler pratik laboratuarlarda  desteklenmektedir.Fakültemiz öğrencileri fırat üniversitesi tıp fakültesi binasını tıp öğrencileri ile birlikte kullanmaktadır. Bu yüzden 1.sınıfın ilk döneminden itibaren tıbbı biyoloji, tıbbiyokimya,tıbbi genetik, histoloji ve fizyoloji gibi derslerin  pratik uygulamaları tıp fakültesi binası bünyesinde olan laboratuarda işlenmektedir. Mikroskop,preparat,anatomi maketleri pratik derslerde öğrenciler tarafından aktif bir şekilde kulanılabilmektedir.Anatomi laboratuarlarında eğitim maketler ve kadavra üzerinde yürütülürken diseksiyon eğitimi yapılmamaktadır.

 

 

Makaleye Yorum Yap