Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi

Diş Hekimliği

 

 

BOLU ABANT İZZET BAYSAL ÜNİVERSİTESİ DİŞ HEKİMLİĞİ FAKÜLTESİ

Üniversite hangi ilde bulunuyor?

-Bolu 

 

Üniversite statüsü nedir? (Devlet – Vakıf)

-Devlet

Şehrin sosyal, kültürel, tarihi, turistik özellikleri nelerdir?

Bolu denince akla muhteşem doğası gelir. Şehir kendine bu güzel yeşil doğası ile bağlıyor. Abant, Gölcük, Yedigöller, Mudurnu ve Göynük evlerinin yanısıra kış sporlarına da ilham veren Kartalkaya mutlaka görülmesi gereken yerlerindendir. Ayrıca tüm Bolulular tarafından Bolunun babası olarak anılan ve üniversitemize adını veren İzzet Baysal’ı anma günleri de şehre özgü etkinliklerdendir.

Şehrin ulaşım imkanları nelerdir?

Ulaşım belediye otobüsleri ile sağlanmaktadır. Şehir merkezinden kampüse öğrencilerimiz çoğunlukla 7 ve 15 numaralı otobüsleri kullanarak ulaşım sağlarlar.

 

Şehrin konaklama olanakları nasıl?

Şehirdeki Kyk kız yurtları 4 tane olmakla birlikte kampüsün içindedir. Kyk erkek yurtları ise 3 tanedir ve kampüs dışında şehir merkezine dağılmış bir konumdadır. Bunların haricinde özel yurt ve apartlar da bulunmaktadır. Ev kiraları ise 1+1 evler 600-750 lira 2+1 evler 650+800 lira arasında değişmektedir.

Üniversitenin öğrencilere tanıdığı burs imkanları nelerdir?

Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nin dört yıllık birinci öğretim (gündüz)

bölümlerine/programlarına en yüksek puanla birinci sırada kayıt yaptıran

lisans öğrencilerine Vakıf tarafından burs verilmektedir. Bölüm/program

birincilerinden sonra gelen en yüksek puanlı Bolulu bir öğrenciye daha

vakıf tarafından burs verilmektedir. (Bu öğrencilerin Bolu merkez veya

ilçelerinde  (bağlı köyleri dahil) doğup, yine Bolu merkez veya ilçelerinin

(bağlı köyleri dahil) nüfusuna kayıtlı olması gerekmektedir.

 

Üniversitenin sosyal imkanları nelerdir?

İzzet Baysal Kültür Merkezi’ndeki 514 kişilik Mavi Salon ve 208 kişilik Pembe Salon ile İzzet Baysal Tıp Fakültesi Morfoloji binasındaki 350 kişiliksalonda yıl boyunca sempozyum, panel, konferans, konser, tiyatro, film gösterimi gibi etkinlikler yapılmaktadır.Kültür Merkezi’nde bulunan Sergi Salonu çeşitli sanat etkinliklerine ev sahipliği yapmakta,Bale ve Halk Dansları Salonu da yoğun olarak kullanılmaktadır. 

 

Üniversitenin kütüphane, çalışma salonu olanakları nasıldır?

Üniversitemizin 2019 yılında yenilenen ve son derece güzel yeni bir kütüphanesi bulunmaktadır.

Kütüphanemizden istediğiniz diş hekimliği ile ilgili bilimsel yayınlara ücretsiz erişebilme imkanımız vardır. Ayrıca fakültemizde kendimize ait daha küçük çaplı çalışma salonumuzda mevcuttur.

 

Üniversitede hangi öğrenci toplulukları bulunuyor? Diş hekimliği fakültesinde etkinlikler yapan öğrenci toplulukları hangileridir?

Üniversitemizdeki topluluklara

https://sksdb.ibu.edu.tr/ogrenci-topluluklari/universitemizde-faaliyet-gosteren-ogrenci-topluluklari linkinden ulaşabilirsiniz. Fakültemizdeki öğrenci topluluklarının

İnstagram adresi aşağıdaki gibidir; https://instagram.com/gencdishekderbolu?igshid=18f10skj2v21s

https://instagram.com/aibudoyat?igshid=c1h50zz5ndlj

 

Okuldaki yemek imkanları nasıldır?

-Kampüste 3 adet büyük öğrenci yemekhanesi vardır. Bunlardan bir tanesi fakültemiz ile bağlantılı bir bina olup yemek ücreti 3.5 TL'dir. Bunların haricinde kampüs içinde Yaşam ve Aktivite Merkezi adı verilen öğrencilerin yemek,market ihtiyaçlarını karşıladıkları merkezler bulunmaktadır.

 

Üniversitenin şehir içindeki konumu ve fakültenin üniversite kampüsüne göre konumu nasıldır?

Üniversitemiz Ankara ve İstanbul gibi 2 metropol şehir arasında bulunur. 3 Temmuz 1992 yılında kurulmuştur. Şehir merkezinde ve beş ilçesinde yerleşkesi bulunan üniversitemizin fakültemizide içinde barındırdığı ana yerleşkesi kent merkezine 10 km uzaklıktaki Gölköyde eşşiz bir doğal güzelliğin ortasında bulunur.

Ayrıca üniversitemiz ilk vakıf destekli üniversite olma özelliğini de elinde taşır. Fakültemizde kampüsün girişinde hastalarımızın ulaşımın gayet kolay olduğu bir yer de bulunmaktadır.

 

Fakültenin web sitesi nedir?

https://dis.ibu.edu.tr/

 

Fakülteniz ne zaman kurulmuştur?

Diş Hekimliği Fakültemiz, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi bünyesinde 26/02/2010 tarih ve 27505 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan 01/02/2010 tarih ve 2010/103 sayılı kararname ile kurulmuştur. 2011 yılından itibaren hasta tedavilerine başlanmış olup, ilk lisans öğrencilerimiz 2011-2012 eğitim öğretim yılında eğitimlerine başlamıştır. İlk mezun 2016 yılında verilmiştir.

Fakültenin sosyal, sportif ve kültürel olanakları nelerdir?

Fakültenin bize sunduğu bir olanak genel olarak bulunmamakla birlikte öğrenciler bireysel ya da gruplar olarak bu tür aktiviteleri gerçekleştirirler. 

Fakültede hangi öğrenci değişim programları uygulanmaktadır?

Erasmus ve Farabi değişim programları uygulanmaktadır. 

Fakültenin eğitim dili nedir?

Fakültemizin eğitim dili %100 Türkçe olup hazırlık sınıfı bulunmamaktadır.

Fakültede İngilizce hazırlık dönemi var mıdır?

Hayır. İngilizce hazırlık dönemi bulunmamaktadır. 

 

Fakültenizin hastaneye göre konumu nasıldır?

Fakülte hastanemiz 8 ayrı anabilim dalı ile birlikte dersliklerimizle aynı binada hizmet vermektedir.

Genel olarak çoğu diş hekimliği fakültesinde olduğu gibi ilk 3 sene teorik eğitimle birlikte preklinik eğitimi dediğimiz pratik derslerimiz bulunmaktadır. Son 2 yılımızda ise teorik eğitimle birlikte stj. Dt ünvanı alarak hastanemizde hasta bakarak eğitimimize devam ediyoruz.

 

Dönemlere göre derslikler nerede bulunuyor?

Tüm derslikler hastane binamızın en alt katında bulunmaktadır. 

 

Hastanenin bütün bölümleri tek bir binada mı?

Hastanenin tüm bölümleri aynı binadadır.

 

Fakülte ve hastane dışında eğitim alırken gidilen başka bir birim bulunuyor mu? 

Fakültemizin çok yakınında bulunan tıp fakültesi morfolojisi binasına anatomi, fizyoloji ve histoloji dersleri için zaman zaman gidiliyor. 

 

Fakültenizde her dönemde kaç öğrenci bulunuyor?

Bu sayı sınıfta kalmalar okulu bırakmalar vs. durumlarla değişmekle birlikte ortalama 90 130 öğrenci arasındadır.  

 

Dönem 4-5’te her staj grubunda kaç öğrenci bulunuyor? 

Pandemi koşulları haricinde 10 15 öğrenci arasında değişir. Fakat pandemi sürecinde bu sayı yarıya bölünüp 6 7 öğrenciye düşürülmüştür 

 

Fakültenizde öğretim üyesi başına düşen öğrenci sayısı kaçtır?

Ortalama 10 öğrenci düşmektedir

 

Fakültesinin eğitim sistemi nasıldır? (Entegre, PDÖ, Klasik, Hibrit): 

Fakültemizde klasik vize final sistemi uygulanmaktadır.

Dönemlere göre ders içerikleri nasıldır?

Ders programları ve müfredat İnternet sitesinde mevcuttur.

Fakültenizin akademik eğitim öğretim takvimi nasıldır?: 

Genelde Eylül ayının sonu Ekim ayının başı gibi başlayan eğitim yılı Mayıs sonunda sonlanır ve final sınavlarımız Haziran ayı içerisinde olur.

Pratik derslerin laboratuvar koşulları nasıldır?

Asistanlarımız genel olarak bizimle ilgilenir. 3 sene teorik derslerin yanında preklinik eğitimi dediğimiz pratik derslerimiz olur. Bu bize hasta bakmaya geçmeden önce el ve işlem becerisi kazandırır. Bizim fakültemizde 1.sınıfta çoğunlukla diş morfolojisini anlamaya yönelik diş morfolojisi dersi olur ve bu derste sabundan dişler yapar hocalarımıza teslim eder notlar alırız.Seneler arttıkça pratik dersler de artar. Ve sürekli teslim ödevlerimiz olur. Genel olarak diş hekimliği fakültesinde ödev mantığı hakimdir.

Fakültenizin dönemlere göre ölçme-değerlendirme sistemi nasıldır?

Geçme notumuz 60 olup final sınavlarımızdan 60 alma zorunluluğu bulunmaktadır. Ayrıca ana branş derslerinden olmamak şartıyla en fazla 2 dersi alttan alabilme imkanımız vardır.

Bu fakülteyi tercih edebilirim çünkü…:

Şehrin Ankara, İstanbul, Kocaeli gibi büyük şehirlere yakın olması, fakültemiz hocalarımızın donanımlı hocalar olması ve diğer fakültelere göre daha az öğrencimiz olması…

Bu üniversitede okumanın dezavantajları nelerdir?

Bolu’nun küçük bir şehir olması,ulaşım sorunu, şehirde diş deposu olmayışından daha doğrusu olan depoda her şeyi her an bulamamamızdan kaynaklı malzemeleri şehir dışından almak zorunda oluşumuz…

 

Fakültenizde pandemi sürecinde pratik eğitim koşulları nasıldı? 2020-2021 eğitim öğretim yılının 2.çeyreğine kadar uzaktan ödev sistemi ile yürütüldü. 2021 Mart ayında 1,2 ve 3.sınıflar okula döndü ve gruplara bölünerek pratik eğitimimizi tamamladık. 4 ve 5.sınıflar ise 2020 yılının Eylül ayından bu yana stajlarına devam ettiler. 

 

Fakültenizde pandemi sürecinde teorik eğitim koşulları nasıldı?

Teams uygulaması üzerinden çoğu dersi canlı olarak işledik. Bu dersler kayda da alındı ve sonradan izleme imkanımız vardı. 

 

Fakültenizde pandemi sürecinde ölçme ve değerlendirme sistemi nasıldır?

Sınavlarımızı online olarak gerçekleştirdik. Çoğu hocamız bu süreçte bizleri zorlamadı. Pandemi öncesinde olduğu gibi 60 geçme notumuzdur. Ödev ve sınav olarak her iki seçeneği de kullanarak notlandırıldık.

Makaleye Yorum Yap