Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi

Diş Hekimliği

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi

 

 

Üniversite hangi ilde bulunuyor?

Eskişehir

 

Üniversite statüsü nedir?

Devlet

 

Şehrin sosyal, kültürel, tarihi, turistik özellikleri nelerdir?

İsa’dan önce birinci bin yılda Porsuk Nehri kıyılarında Frigyalılar tarafından kurulan Eskişehir, Türkiye’nin en önemli yol kavşaklarından birisidir. Yunus Emre, Nasreddin Hoca gibi tarihi kişileri yetiştiren Eskişehir, Lületaşı ve çeşitli hastalıklara iyi gelen sıcak su kaynakları ile de ünlüdür. Eskişehir kültürel zenginliği kadar doğal güzellikleri, mutfağı ve alışveriş olanakları ile önemli bir turizm çekim merkezi olmayı hedeflemektedir. Başlıca gezilecek yerler: Porsuk nehri(adalar), sazova bilim ve kültür parkı, tarihi odunpazarı evleri,kentpark, kanlıkavak parkı ve yakında açılacak olan odunpazarı modern sanat müzesi.

 

Şehrin ulaşım imkanları nelerdir?

Tramvay primer ulaşım aracıdır. Şehrin birçok yerine ulaşım tramvayla sağlanmaktadır. En önemli özelliği ise iki kardeş okul olan Anadolu Üniversitesi ve Osmangazi Üniversitesi arasında hat bulunmaktadır ve ulaşım yaklaşık 30-40dk sürmektedir. Bunların dışında belediye otobüsleri ve dolmuşlarla ek olarak ulaşım sağlanmaktadır. Havaalanı hizmeti bulunmamaktadır. Şehirler arası ulaşımda öncelikle yüksek hızlı trenler( İstanbul, Ankara, Konya gibi şehirlere) kullanılmaktadır.

 

Şehrin yurt olanakları nasıl?

Şehirde 10 tane Kyk vardır. Üniversitemize yakın olan Kyk’lar

Eskişehir Yurdu (Kız)-Yarı özel

Bala Hatun Öğrenci Yurdu (Kız)

Dumlupınar Öğrenci yurdu (Kız)

Yunus Emre Yurdu (Erkek)

Özel Yurtlar:

Eskişehir TSK Yurdu(Kız-Erkek)

Gazipark Kız Yurdu(Kız)

 

 

Evlerin kira durumları ve özellikleri nasıldır?

1+1 evler için:450-600

2+1 evler için:600-750

3+1 evler için:750-1000

 

Üniversitenin eğitim, sosyokültürel ve tarihi özellikleri nelerdir?

18 Ağustos 1993’te 496 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile Tıp, Mühendislik-Mimarlık ve Fen Edebiyat Fakülteleri; Sağlık Hizmetleri ve Eskişehir Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulları , Fen Bilimleri, Metalurji ve Sağlık Bilimleri Enstitüleri ile yeni açılan İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü Eskişehir Osmangazi Üniversitesi adıyla yeniden yapılanmıştır. 1994’de Sivrihisar Meslek Yüksek Okulu, 1995’te Ziraat ve İlahiyat Fakülteleri, 1998’de Eğitim Fakültesi Kurulmuştur. Daha sonra 2007 yılında Diş Hekimliği Fakültesi, Devlet Konservatuarı, Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksekokulu, Mahmudiye Meslek Yüksekokulu eğitim birimlerimize eklenmiştir. Yeni açılan birimlerden Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksekokulu ile Mahmudiye Meslek Yüksekokulu 2007-2008 öğretim yılında eğitime başlamıştır.2009 yılında Sanat ve Tasarım Fakültesi kurulmuştur. 40 yıllık bilimsel birikimi ile köklü ve güçlü bir üniversite olan Eskişehir Osmangazi Üniversitesi çağdaş bilim yolunda kararlı adımlarla ilerlemektedir. Ayrıntılı bilgileri www.ogu.edu.tr adresinde ‘’Üniversitede Yaşam’’ bölümünden bulabilirsiniz.

 

Üniversitenin öğrencilere tanıdığı burs imkanları nelerdir?

Öğrencilerimize düzenli olarak burs sağlayabildiğimiz kaynaklar şunlardır:

 1. TESYEV (Türkiye engelliler spor ve yardım vakfı) Bursu
 2. Eğitim Gönüllüleri Vakfı Bursu
 3. Vakıfbank Bursu
 4. OSVAK Bursu
 5. NÖVAK Bursu
 6. Emekli Sandığı Bursu
 7. TSK Bursu,
 8. Rektörlük Yemek Bursu
 9. Türk Kardiyoloji Derneği Bursu
 10. Jinekoloji ve Obstetrik Derneği Bursu
 11. Özel Burslar (özel ve tüzel kişilere ait)

 

Üniversitenin sosyal imkanları nelerdir?

Okul kulüplerimiz tarafından kongreler, konferanslar,tiyatro gösterileri ve çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir.Her yıl düzenli olarak bahar şenlikleri düzenlenmektedir.Üniversitemizde kapalı spor salonu, bedensel uyum merkezi, step-aerobik ve plates salonu,futbol halı sahaları, tenis kortları,dağcılık kulesi, kapalı yüzme havuzu , voleybol ve basketbol sahaları bulunmaktadır. Fakülte spor takımlarımız bahar şenlikleri dolayısıyla müsabakalar gerçekleştirmektedir.HAMER gençlik merkezinde öğrencilerin kendini geliştirebileceği kurslar(müzik,dans gibi)verilmektedir ve bu öğrenciler her sene sonunda gösteriler sunmaktadır.Mediko Sosyal Merkezimiz Psikolojik Danışmanlık Biriminde başvuruda bulunan her öğrenciye özel sorunlarının ve uyum problemlerinin çözümünde yardımcı olmaktadır.Üniversite gazetemizde ESOGÜ HABER’de isteyen öğrenciler yazı,şiir ve karikatürlerini yayınlayabilmektedir.

 

Üniversitenin kütüphane, çalışma salonu olanakları nasıldır?

Üniversitemizde bir adet kütüphanemiz vardır. Kütüphanemiz 22:00’a kadar açıktır, kantin hizmeti yoktur, otamatlar bulunmaktadır. Ekstradan tüm öğrencilerin yararlanabileceği 7-24 çalışma binamız vardır.

 

Üniversitede hangi öğrenci toplulukları bulunuyor? Diş hekimliği fakültesinde etkinlikler yapan öğrenci toplulukları hangileridir?

Üniversitemizdeki öğrenci kulüplerine bu linkten ulaşabilirsiniz. https://www.ogu.edu.tr/Icerik/Index/33/ogrenci-kulupleri

 

Okuldaki yemek imkanları nasıldır?

Yemekhanemiz üniversite yemekhanesidir. Yemekhanemizde öğle ve akşam yemeği çıkmaktadır. 2018-2019 öğretim yılında öğrenci yemek ücreti 2 Tl’dir. Üniversitemizde yemekhane dışında başka yemek alternatifleri sunan “Merkez Çarşı “bulunmaktadır.

 

Üniversitenin şehir içindeki konumu ve fakültenin üniversite kampüsüne göre konumu nasıldır?

Osmangazi Üniversitesi Eskişehir merkezinde Meşelik, Bademlik, Çamlık ve Ali Numan Kıraç olmak üzere dört yerleşke ile Sivrihisar ve Mahmudiye ilçelerinde eğitim öğretim faaliyetini sürdürmektedir. Fakültemiz üniversite bünyesinde yer alan diğer birçok fakülteler ve rektörlük ile birlikte Meşelik Yerleşkesi’nde bulunmaktadır. Yerleşkede ayrıca, 80.000m2 alanda, içerisinde botanik bahçesi bulunan ESOGÜ Cumhuriyet Parkı, ESOGÜ Çarşı ile Porsuk Çayı kenarında 72.000m2 alanda kurulmuş olan Porsuk Çayı Dinlenme Alanı bulunmaktadır. Üniversitemiz Meşelik Yerleşkesine, şehir merkezinden ESTRAM (OSMANGAZİ ÜNİVERSİTESİ) ve 2- 3(kırmızı)- 8- 13(Terminal- Meşelik)- 18- 24(kırmızı)- 19- 27 (Tren garı- Meşelik)-34-36-37- 42- 43- 44(kırmızı)- 50- 54- 55(Tren garı – Meşelik) numaralı belediye otobüsleri ve minibüsler ile ulaşım mümkün olmaktadır. Eskişehir İstanbul’a 315 Ankara’ya 230 Bursa’ya 150 İzmir’e 415 ve Antalya’ya 450 kilometre uzaklıktadır. Karayolu ile olduğu gibi demiryolu ile de yurdumuzun hemen her tarafına bağlantısı bulunmaktadır.

 

Fakültenin web sitesi nedir?

https://dis.ogu.edu.tr/

 

Diş Hekimliği Fakültesi ne zaman kurulmuştur?

Fakültemiz 28 Mart 2008 tarihinde Bakanlar Kurulu’nun 2008/13383 sayılı Kararıyla Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Rektörlüğüne bağlı olarak kurulmuştur. 2011-2012 yıllarında ilk öğretim üyelerinin göreve başmasının ardından üniversitemiz bünyesinde bulunan Mediko-Sosyal Merkezi’nde yer alan dört ünitlik birimle ağız ve diş sağlığı hizmeti sunmaya başlayan fakültemiz, eğitim-öğretim faaliyetlerine ise 2012-2013 eğitim-öğretim yılında 50 lisans öğrencisi ve 2013 yılında 9 uzmanlık öğrencisi ile başlamıştır. 2019 yılı itibariyle 23 öğretim üyesi, 55 uzmanlık öğrencisi, 462 lisans öğrencisi ile hem eğitim-öğretim hizmeti hem de ağız ve diş sağlığı hizmeti verilmeye devam edilmektedir.

 

Fakültenin sosyal, sportif ve kültürel olanakları nelerdir?

Fakültemizde aktif kulüpler vardır ve bu kulüpler sene içerisinde sosyal aktiviteler düzenlenmektedir. Üniversitemize ait spor salonu ve yüzme havuzundan faydalanmaktayız.

 

Fakültede hangi öğrenci değişim programları uygulanmaktadır?

Erasmus, Farabi, Mevlana, Turkmsic değişim programları bulunmaktadır. Üniversitemizin değişim koordinatörlüğü linki:

 

Fakültenin web sitesi?

https://iro.ogu.edu.tr/

 

 

Fakültenin eğitim dili nedir?

Eğitim dili Türkçe’dir.

 

Fakültede İngilizce hazırlık dönemi var mıdır?

Hayır . temel ingilizce muafiyet sınavı var geçersen 1. Sınıfta ingilizce dersi almıyorsun

 

Fakültenin devam zorunluluğu var mıdır? Var ise devamsızlık bilgisini  nereden öğreniyorsunuz?

Devam zorunluluğu var. Devamsızlık hakkı teorik derslerde %30 pratik derslerde ve stajlarda %20

 

Dönemlere göre derslikler nerede bulunuyor?

derslikler turizm fakültesinde preklinik ve fantom diş hastanesinde

 

Hastanenin bütün bölümleri tek bir binada mı?

evet

 

Fakültenizde her dönemde kaç öğrenci bulunuyor?         

80 -120 arası

 

 

Fakültenizde öğretim üyesi başına düşen öğrenci sayısı kaçtır?

25 ortalama

 

 

Dönemlere göre ders içerikleri nasıldır?

1 ve 2 diş hekimliğine giriş ve temel tıp dersleri 3 diş hekimliği ağırlıklı 4 5 staj ve diş hekimliği agırlıklı

 

 

Fakültenizin akademik eğitim öğretim takvimi nasıldır?

siteden  öğrenebilirsiniz Diğer bölümlerden uzun sürüyo haberiniz olsun

 

Dönemi tamamlamak için yaptığınız not sisteminiz nasıldır?

2 vize 1 final var

Ortalamaları 60 ı geçmeli ve final 60 ı geçmeli bazı pratik sınavlar teoriklerle kombine ediliyo %70 e %30 gibi

 

 

Pratik derslerin lab koşulları nasıldır?

Preklinikte 56 kişilik yer var fantomda 30

Ortalama 90 kişilik sınıflar oldugu için dersler 2 ye bölünüyor

 

 

 

 

 

 

Makaleye Yorum Yap